Čech, který chtěl k Islámskému státu, dříve propuštěn nebude. Soudkyně není přesvědčena, že se napravil

Ústecký krajský soud definitivně zamítl předčasné propuštění Jana Silovského, který se chtěl přidat k organizaci Islámský stát. Informaci deník Právo našel v soudní databázi. Muž je odsouzen na šest let. Zkrácení trestu na polovinu už dříve odmítl okresní soud v Lounech. Soudkyně nebyla přesvědčena, že se Silovský, který má psychické problémy, dostatečně napravil.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Silovský - Čech, který se chtěl přidat k organizaci Islámský stát | Zdroj: čt24

Silovského zadržela na začátku února 2016 turecká policie na letišti v Istanbulu. Měl u sebe letenku do města Gaziantep u syrských hranic, odkud chtěl odjet do syrského Džarábulusu a tam se připojit k bojovníkům Islámského státu. Tureckým policistům se muž přiznal, ti ho poslali zpět do Česka.

Nejvyšší soud zamítl dovolání Čecha, který chtěl k Islámskému státu. Na řadě je ústavní stížnost

Číst článek

Silovský se doznal i českým vyšetřovatelům. Prý počítal s tím, že půjde do války, bude bojovat za ideologii džihádistů a že bude zabíjet lidi. Později ale Silovský zpochybnil, že se chtěl v Sýrii skutečně zapojit do bojových akcí takzvaného Islámského státu. U soudu řekl, že do Sýrie nejel zabíjet, ale nechat se zabít. Muž má psychické problémy.

Podle obžaloby z prosince 2016 hrozilo Silovskému za přípravu teroristického útoku až doživotí, státní zástupce ale v závěrečné řeči navrhl čin posuzovat podle nového doplnění trestního zákoníku jako podporu a propagaci terorismu, za což hrozilo tři až 12 let vězení.

Krajský soud v Plzni Silovskému v únoru uložil tři a čtvrt roku vězení. Odvolací Vrchní soud v Praze pak ale trest zpřísnil na šest let. Silovský se pak dovolal k nejvyššímu soudu, který ale jeho žádost zamítl. Silovského blízcí verdikt považují za příliš přísný.

ČTK, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme