Zemřel Jan Stráský, poslední premiér Československa a exšéf Národního parku Šumava. Bylo mu 78 let

Ve věku 78 let zemřel poslední československý premiér Jan Stráský. Jako první o tom ve středu informoval Deník. Radiožurnálu to potvrdil Mojmír Nováček z Klubu českých turistů, kterému Stráský předsedal osm let.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 22:57 6. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Stráský

Jan Stráský | Zdroj: Profimedia

Jan Stráský zemřel podle informací ČTK v domově pro seniory v pražských Štěrboholích.

„Jan Stráský byl schopný a čestný politik, který měl rád svoji práci,“ uvedl prezident Miloš Zeman.‬

Bývalý předseda ODS Václav Klaus ho označil za jednoho z nejbližších přátel. Stráský byl sedm let členem občanských demokratů a v Klausově vládě byl ministrem dopravy a zdravotnictví.

„Osud nás svedl dohromady do jedné kanceláře, když nás po roce 1968 vyhodili z našich zaměstnání. Prožili jsme spolu mnohé,“ uvedl Klaus v prohlášení, které zaslal Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

„Byli jsme spolu na nespočtu turistických akcí a byli jsme spolu řadu let i v politice. Když teď vzpomínáme třicáté výročí zahájení našich transformačních procesů – Jan Stráský byl jedním z těch, kteří se na nich po listopadu 1989 významně podíleli,“ dodal.

Na Stráského zavzpomínal také Jan Ruml, bývalý předseda Unie Svobody, kam Stráský přešel právě z ODS. „Byl největším politikem, protože dokázal vzdorovat Václavu Klausovi. Hrozně jsem si ho vážil. Byl vynikající člověk, byl to předseda Klubu českých turistů, kouřil startky a chodil vždy na všechny pochody, které byly k dispozici,“ popsal.

A svou osobní vzpomínku přidal pro Radiožurnál také Petr Pithart, v jehož vládě byl Stráský místopředsedou. „Jako vláda jsme se pořád scházeli, je to neuvěřitelné, ještě snad loni. Byl tam na vozíku, naposledy ho snad přivezl syn. Tak silné byly ty naše vztahy. A byla s ním skvělá řeč, měl to v hlavě srovnané,“ řekl.

„Významně se podílel na přechodu naší země k demokracii a kapitalismu. Upřímnou soustrast jeho rodině,“ napsal na sociální síti Twitter současný předseda ODS Petr Fiala.

„Smutná zpráva. Věcný přístup, hluboké odborné znalosti, jeden z nejváženějších kolegů, se kterými jsem kdy byl ve vládě a v politice vůbec. Čest jeho památce,“ uvedl na twitteru politik, exministr školství a financí Ivan Pilip.

Stráský měl pravomoci prezidenta

Stráský se zapojil do vrcholné politiky v květnu 1991, když byl jmenován místopředsedou české vlády a měl na starosti hospodářské reformy. Federální vládu pak řídil od července 1992, tedy v posledním půlroce existence společného státu. A po rezignaci tehdejšího prezidenta Václava Havla převzal i část jeho pravomocí.

Proč se rozhodl vstoupit do politiky, vysvětlil již dříve pro Radiožurnál: „Já jsem o tu politiku stál. Celý život jsem měl pocit, že je třeba s tím politicky něco dělat. A tehdy člověk cítil jakousi příležitost, kterou má a které se nemůže zbavit. Řekl bych, že celá parta, která dělala ten porevoluční vývoj, nebyla tolik vystavena všem nebezpečenstvím individuálních výhod, které dnes tou politikou hýbou.“

Po rozpadu Československa se stal Stráský ve vládě Václava Klause (ODS) ministrem dopravy a následně zdravotnictví. Byl také poslancem a členem ODS, ale později přešel do Unie svobody, kde uzavřel svou politickou kariéru.

Po odchodu z politiky stál v čele Národního parku Šumava. Během roku a půl v čele šumavského národního parku čelil Stráský kritice ekologických aktivistů i části odborníků, zejména kvůli postoji k zásahům proti kůrovcové kalamitě. Vysloužil si dokonce od ekologického sdružení Děti Země dvojí „ocenění“ – anticenu Ropák za největší protiekologický počin a Zelenou perlu za antiekologický výrok.

kyk, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme