Projekt, jenž probíhal od roku 2018, letos končí. „Povedlo se nám vše, co jsme si předsevzali, a ještě něco navíc. Naším cílem bylo 2 000 hektarů mokřadů, toho jsme dosáhli.“ popsal Lukáš Linhart.
Při posledním sčítání tetřevů na Šumavě přírodovědci zjistili, že jeho populace se výrazně zvýšila. Je proto možné, že by se pro lidi mohli otevřít některé oblasti.
První los se v Česku v novodobé historii objevil už v padesátých letech minulého století a to v severních Čechách. Jeho rozmnožování na Šumavě bylo potvrzené v roce 1974.
Čeští vědci se zapojí do vývoje jaderného reaktoru, píší Hospodářské noviny. A do Česka se podle Lidových novin dostávají legální drogy z Číny. Více se dočtete ve výběru z médií Radiožurnálu.
Na Broumovsku a Trutnovsku pokračují útoky vlků na hospodářská zvířata. Farmáři z této oblasti už letos získali od státu odškodnění přes 1,5 milionu korun. A s vlky se snaží vypořádat také na Šumavě.
Jihočeský kraj novou mediální kampaň za více než 2,1 milionu korun hájí. „Uvádíme pravdivé údaje. Hovoříme o tom, jak to na Šumavě skutečně vypadá,“ říká náměstek hejtmanky Pavel Hroch.
Navržená úprava je kritizována ze dvou odlišných stanovisek. Část kritiků, hlavně z řad zástupců obcí a kraje, tvrdí, že nově navrhované území příliš rozšiřuje bezzásahové plochy.
Jelení příkop i Jižní zahrady pražského Hradu zůstanou letos pro veřejnost zavřené. Protahuje se schválení nových ochranných zón v šumavském národním parku. Více v přehledu tisku.
21:27
Praha||Marie Bastlová, anh|Příroda|Dvacet minut Radiožurnálu
V návštěvnickém centru šumavského národního parku na Kvildě došlo k incidentu, při kterém jelen zranil jednoho z turistů, který místo navštívil společně s těhotnou manželkou a dětmi.
Na Šumavě se znovu usadili vlci, podle zoologů jich v horách žije minimálně pět. Potvrzuje to i video třech vlčích štěňat, které se letos šumavskému pár narodily.
Vlci na Knížecích Pláních u Borových Lad na Prachaticku napadli o víkendu 29 speciálně šlechtěných ovcí, 19 z nich útok nepřežilo. Chovatel požádá o náhradu škody, kterou vyčíslil na 100 000 korun.
Prezident Miloš Zeman nemá nic proti nedávnému odvolání šéfa Národního parku Šumava Jiřího Mánka, podle šéfa resortu životního prostředí Richarda Brabce z hnutí ANO plně respektuje ministerské kompetence k tomuto kroku. Výběrové řízení na nového ředitele národního parku by mělo být podle obou plně otevřené.
Sedíte uprostřed Sahary, ale nemáte písek. Takhle komentují někteří starostové na Šumavě problém s palivovým dřívím. Obklopeni lesy prý nemají čím topit. Vinu dávají národnímu parku. Přitom je to právě národní park, který obcím přednostně dřevo dodává z toho mála, co má. A to za cenu něco lehce přes 400 korun za kubík, což je hluboko pod republikovým průměrem.
Novým ředitelem národního parku Šumava bude od července dosavadní náměstek Jiří Mánek. Ve funkci vystřídá Jana Stráského, který park vedl posledních 17 měsíců. Na tiskové konferenci ve Vimperku to oznámil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Jedním z plánů nového ředitele je navázání užší spolupráce s odbornou veřejností.