K vyřešení kubánského případu bude ministerstvo zahraničí používat cestu tiché diplomacie

České ministerstvo zahraničí bude pro vysvobození Ivana Pilipa a Jana Bubeníka z Kuby používat cestu tiché diplomacie. Po jednání s předsedou Senátu Petrem Pithartem to řekl ministr zahraničí Jan Kavan.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pithart o obou Češích hovořil několik hodin s kubánským prezidentem Fidelem Castrem. Jak po příletu do Prahy řekl novinářům, už v průběhu tohoto rozhovoru mu bylo jasné, že Pilipa s Bubeníkem do vlasti nepřiveze.

Podle Pitharta jsou Pilip s Bubeníkem jen „kaménky“ ve hře mezi Kubou a Spojenými státy a pro kubánskou stranu je proto důležité, že oba Češi přicestovali právě z USA. Pilip a Bubeník jsou podle něho prvními lidmi, kteří by měli být na Kubě souzeni podle zákona 88 z roku 1999, který je kubánskou reakcí na Helms-Burtonův zákon, přijatý americkým Kongresem v roce 1996. Tento zákon předpokládá odvetná opatření proti zahraničním firmám podnikajícím na Kubě a využívajícím při tom majetek, který patřil Američanům.

Bezprostředně po příletu do Prahy konzultoval Petr Pithart svou misi se šéfem naší diplomacie Janem Kavanem. Ten pak novinářům na letišti řekl, že sice nevylučoval možnost Pithartova úspěchu, avšak zklamán není ani ze současného výsledku. „I díky této misi“ nevidí nyní Černínský palác potřebu další cesty českého představitele na Kubu.

Jan Kavan zároveň poznamenal, že Praha má připraveny další kroky, ale čekala na návrat šéfa senátu. Pithart i Kavan jsou přesvědčeni, že oba čeští občané se v relativně krátké době dostanou z Kuby do České republiky.

Ministerstvo zahraničí nemá potřebu posílat na Kubu další české představitele. Podle ministra zahraničí Jana Kavana by na další vyjednávání měla stačit česká diplomacie.

Předseda Senátu se domnívá, že Pilip s Bubeníkem nebudou v Havaně odsouzeni. „Kubánský prezident Fidel Castro také tuto kauzu nespojoval s českou podporou rezolucí OSN kritizujících Kubu,“ zdůraznil Pithart před novináři na pražském letišti.

I po odjezdu Petra Pitharta z Kuby zůstávají Jan Bubeník a Ivan Pilip v havanské věznici Villa Marista. Jednání, na jejichž konci by mělo být propuštění obou zadržovaných, však nadále pokračují. Jak zjistil náš zvláštní zpravodaj na Kubě Filip Kanda, Lucie Pilipová během dneška zahájí další kolo schůzek s obhájcem obou zadržených. Je jím bývalý kubánský generální prokurátor Raimond De La Cruz, do kterého vkládají velké naděje. Jeho úkolem je vypracovat další argumenty, které by vedly k propuštění Pilipa s Bubeníkem. Ve své misi v Havaně také pokračuje i generální sekretář Meziparlamentní unie Anders Johnsson.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme