FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

Kalousek obhájil funkci šéfa KDU-ČSL, zůstává i Kasal

Předsedou KDU-ČSL bude i v následujících čtyřech letech Miroslav Kalousek. Jako jediný kandidát na tento post získal na sjezdu křesťanských demokratů v Plzni 249 hlasů delegátů. Proti jich bylo 47. Prvním místopředsedou ve straně zůstává Jan Kasal. Lidovci by rádi dosáhli v parlamentní volbách dvojciferného výsledku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Miroslav Kalousek delegátům sjezdu zdůraznil, že pod jeho vedením bude KDU-ČSL suverénní silou na české politické scéně a nabídne zdravý rozum mezi Modrou šancí a socialismem. Podle Kalouska musí voličům nabídnout především stabilitu.

"Zavažme se zřetelně svým voličům, že za jejich důvěru nikdy nepřipustíme vliv komunistů na vládu, zvyšování daňové zátěže, snížení ochrany vlastnictví a likvidační podmínky pro živnostníky a malé podnikatele. Nikdy ale také nepřipustíme propad důchodců do chudoby, zhoršení podmínek pro rodiny s dětmi a egoismus liberálního přístupu," řekl Kalousek.

KDU-ČSL chce v červnových volbách dosáhnout dvouciferného výsledku. Čím silnější budou podle Kalouska křesťanští demokraté, tím menší bude nebezpečí, že se do správy věcí veřejných promítne komunistická ideologie. Pokud by se lidovcům podařilo dosáhnout ve volbách naznačeného cíle, byl by to nejlepší výsledek od roku 1920.

Jak ale upozorňuje politolog Ladislav Cabada, pro KDU-ČSL je spíš než procento hlasů důležitější něco jiného. Podle něho se totiž úspěch strany nepoměřuje podle toho, kolik procent dostane ve volbách, ale zejména podle toho, jaký podíl na vládě po volbách získá. "Do jisté míry je pravdou, že Miroslav Kalousek svázal budoucnost KDU-ČSL s možným vítězstvím ODS a se spoluprací s touto pravicovou stranou. Je otázka, jestli nezavřel dveře pro KDU-ČSL do vlády, v níž by případně zasedli sociální demokraté."

Druhým mužem zůstává podle očekávání Jan Kasal. Delegáti mu dali ve volbě prvního místopředsedy 253 z 317 rozdaných volebních lístků. Stejně jako Miroslav Kalousek neměl Kasal na tuto funkci protikandidáta.

Hana Hikelová, Ondřej Černý, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme