Kalousek se odmítá omluvit za 'fízla a mlátičku'. Spor budou řešit poslanci

Vyhrocený spor Miroslava Kalouska z TOP 09 a Zdeňka Ondráčka z KSČM budou dnes rozhodovat poslanci. Místopředseda TOP 09 se totiž odmítl omluvit komunistickému poslanci za to, že ho v debatě pojmenoval jako „komunistického fízla" a „mlátičku". Nedávno se přitom mandátní a imunitní výbor shodl, že se Miroslav Kalousek musí do 31. října omluvit. Ten se ale odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 16.7.2014, Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

Za socialismu jsem nepracoval pro Státní, ale pro Veřejnou bezpečnost. A pro většinu lidí jsou fízlové lidé z StB. Tak by se daly shrnout Ondráčkovy argumenty, které postoupil mandátovému a imunitnímu výboru.

„Pro mě jsou některé výroky z pohledu morálního pro půdu poslanecké sněmovny nepřijatelné,“ řekl Zdeněk Ondráček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti kauzy sporu Miroslava Kalouska a Zdeňka Ondráčka o pojmenování "komunistický fízl a mlátička" shrnuje Lenka Jansová

Zdeňku Ondráčkovi prý stačí, když se mu Miroslav Kalousek omluví na stejném místě, kde ho urazil - tedy na plénu. Podle Miroslava Kalouska se „komunistický fízl“ běžně říkalo těm, kdo v roce 1989 zasahovali proti demonstrantům při takzvaném Palachově týdnu. Přesto se podle mandátového a imunitního výboru musí omluvit.

„Samozřejmě s tím nesouhlasím, protože jsem neudělal nic jiného, než že jsem pojmenoval to, čemu se pan poslanec Ondráček věnoval před rokem 1989. Tak jako paní předsedkyně výboru byla knihkupkyně, tak on byl komunistický fízl. Prostě každý z nás jsme něco dělali. V tomto případě se jedná o definici, nikoliv o urážku,“ trvá na svém Miroslav Kalousek.

Proti Zdeňku Ondráčkovi podle svých slov nic nemá. Jeho spor tak není s poslancem Ondráčekm, ale s poslanci mandátového a imunitního výboru na rovině filozofické – zda bylo povolání příslušníků pohotovostního pluku bylo počestné a nesmí se titulovat hanlivým „fízlové“, či nikoli.

Inkriminovaný výrok Miroslava Kalouska
"Poslanecká sněmovna má funkci nejenom zákonodárnou, ale taky kontrolní. Vy opravdu na tu kontrolní funkci chcete rezignovat? Vy ji nechcete mít? V duchu té komunistické mlátičky, která mluvila přede mnou, u které mi je úplně jedno, jestli byla, nebo nebyla na Václavském náměstí, protože to prostě byl komunistický fízl a jeho názory nemůžu brát vážně?" (zdroj: ČTK)

„Poslanci mandátového a imunitního výboru na to svůj názor projevili, jistě bude zajímavé slyšet názor celé sněmovny,“ uzavírá Miroslav Kalousek.

Podle mandátového výboru je ale pojmenování „komunistický fízl" urážlivé a nevhodné. „Pan poslanec má právo nechat rozhodnout sněmovnu,“ uvedla předsedkyně výboru Miroslava Němcová z ODS.

Verdikt mandátového a imunitního výboru, který o omluvě rozhodl, je podle Miroslava Kalouska z TOP 09 hanba stran vládní koalice. Ty mají totiž ve výboru většinu.

Spor mezi poslanci vznikl v červnu. Tehdy sněmovna projednávala návrh, aby šéfa finančního analytického útvaru nejmenoval ministr financí, ale vláda na jeho návrh. Útvar by tak kontrolovala sněmovní komise. Miroslav Kalousek řekl, že kvůli tomu, že je Zdeněk Ondráček „komunistický fízl a mlátička“, nemůže brát jeho názory vážně.

Enfant terrible Miroslav Kalousek

Právě Kalousek je mezi politiky slovními přestřelkami proslulý. Třeba bývalý poslanec za ČSSD David Rath - teď obžalovaný z korupce - mu řekl, že je alkoholik.

„Trochu mě mrzí, že pan Kalousek tady roky aplikuje způsob, že nám tady řekne svá moudra, všechny zpouráží a pak odejde čerpat další inspiraci nejspíš do nějaké z místních náleven,“ zaznělo tehdy z úst Davida Ratha.

Miroslav Kalousek kontroval tím, že „se David Rath chová jako debil“. Rozdíl byl podle Miroslava Kalouska v tom, že z alkoholu je možné do druhého dne se vyspat. Jeden z jejich sporů dokonce skončil u Nejvyššího správního soudu pokutou pro Davida Ratha.

Lenka Jansová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme