Úřad Bradáčové nařídil kontrolu vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Zvažuje, že práci podřízených prověří sám

Městský státní zástupce kontroloval práci svého podřízeného Jaroslava Šarocha, který vede vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Takzvaný vnitřní dohled iniciovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. To zároveň zvažuje, že vyšetřování kauzy premiéra Andreje Babiše (ANO) zkontroluje samo. Od městského státního zastupitelství si kvůli tomu vyžádalo informace. Úřad Lenky Bradáčové v citlivé kauze dělal dohled již loni.

Praha (Aktualizováno: 12:33 7. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žalobkyně Lenka Bradáčová popřela slova premiéra Andreje Babiše (ANO) v kaue Čapí hnízdo

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a premiér Andrej Babiš | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Interní kontrolu vrchní státní zastupitelství nařídilo ještě před vypuknutím aféry kolem možného zavlečení Babišova syna na Krym.

„Vrchní státní zastupitelství v Praze iniciovalo v měsíci říjnu tohoto roku provedení vnitřního dohledu, který byl vykonán městským státním zástupcem,“ potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz Mojmír Frček z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie

Číst článek

Důvody neřekli

Proč práci podřízeného nechal úřad Lenky Bradáčové zkontrolovat a jak vnitřní dohled dopadl, jestli nadřízení Šarochovi například vytkli chyby ve vedení vyšetřování, nechtěli Frček ani městské státní zastupitelství rozebírat.

„K otázce, zda byl proveden vnitřní dohled, jaké byly jeho závěry, se vyjadřovat nelze, neboť se nejedná o informace veřejně přístupné a jejich případný obsah úzce souvisí se strategií vyšetřování a postupy ve vztahu k jednotlivým úkonům,“ reagoval mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Vyjadřovat se nechtěl ani sám Šaroch. Nenechal si ani položit otázku. „Obraťte se na mluvčího,“ řekl pouze.

Městské zastupitelství prodloužilo termín pro vyšetřování kauzy Čapí hnízdo do konce letošního roku, minulý týden ale připustilo, že ani to nebude stačit a termín závěru vyšetřování znovu posunulo. A tuto možnost zopakovalo i nyní.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch a policista Pavel Nevtípil (vlevo) v Poslanecké sněmovně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„S ohledem na nadále probíhající procesní úkony přichází prodloužení vyšetřování v úvahu a policejní orgán i státní zástupce musí tuto skutečnost zvažovat jako reálnou,“ napsal mluvčí Cimbala. Právě kvůli prodloužení zahájil sám dozorující státní zástupce Šaroch prověrky práce policistů, kteří mají vyšetřování kauzy Čapí hnízdo na starosti.

„Takovýto postup stanoví trestní řád pro věci, v nichž nebylo v zákonné lhůtě vyšetřování skončeno. V rámci prověrky státní zástupce zejména posoudí dosavadní průběh řízení, jaké úkony je nutné ještě provést, zda ve věci nedochází k neodůvodněným průtahům,“ upřesnil Cimbala.

Šaroch již dříve uvedl, že zvažuje více variant, jak ve vyšetřování údajného dotačního podvodu pokračovat. Jednou z nich je i rozdělení případu. 

Možný dohled

Vrchní státní zastupitelství aktuálně navíc uvažuje, že postup podřízeného prověří samo. „Státní zástupce zdejšího státního zastupitelství si vyžádal potřebné informace k tomu, aby mohl rozhodnout, zda jsou dány důvody pro případný výkon vlastního dohledu,“ řekl k tomu Frček.  

Kauza Čapí hnízdo: obě Babišovy děti tvrdí, že jsou duševně nemocné. Vyšetřovatelé jim to nevěří

Číst článek

Kriminalisté Babiše a jeho rodinu se spolupracovníky stíhají kvůli údajnému padesátimilionovému dotačnímu podvodu více než rok. Dosud se jim nepodařilo vyslechnout obviněného premiérova syna Andreje Babiše mladšího, který pobývá v zahraničí. Navíc tvrdí, že byl odvezen na Krym, protože jeho „otec potřeboval, aby zmizel kvůli kauze Čapí hnízdo“. (DETAILY NAJDETE ZDE)

Už jednou Čapí hnízdo kontrolovali

Jestli pražské vrchní státní zastupitelství zvažuje dohled nad vyšetřováním právě kvůli aktuálnímu vývoji případu, už ale nekomentovalo.

„Předchozí odpověď považujte s ohledem na zásadu neveřejnosti přípravného řízení za konečnou,“ reagoval sekretariát Vrchního státního zastupitelství na doplňující otázky.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na otázku Radiožurnálu řekl, že postup, který úřad vedený Bradáčovou zvažuje, je zřejmě takzvaný instanční dohled. „To, že zřejmě byl nařízen instanční dohled, já považuji v této věci za správné,“ řekl Zeman. Uvedl dále, že tento postup je v souladu se zákonem. Podrobněji věc nekomentoval s tím, že je v působnosti dotyčných státních zástupců. 

Na opakovaný dotaz ohledně délky vyšetřování Zeman neodpověděl a odkázal na závěry dohledu vrchního státního zastupitelství, který bude pravděpodobně nařízen. „Bez znalosti spisu, bez znalosti toho, jaké byly prováděny vyšetřovací úkony, v jakém časovém rozmezí, jestli tam byly nějaké úkony, které stály více času, jestli bylo potřeba shánět někde nějaké svědky nebo obviněné, nejsem schopen kvalifikovaně odpovědět,“ uvedl.

Úřad vedený Lenkou Bradáčovou se průběhem kauzy Čapí hnízdo zabýval v rámci dohledu už loni. Tehdy vrchní státní zástupkyně označila délku vyšetřování za „jen hraničně akceptovatelnou“, za práci podřízeného městského zastupitelství se ale postavila.

Bradáčová konstatovala, že práci vyšetřovatelů komplikuje „procesní neochota k součinnosti ze stran některých privátních subjektů“.   

Ondřej Golis, efa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme