‚Můj otec potřeboval, abych zmizel.‘ Co napsal premiérův syn v e-mailu policii?

Pro vyšetřování údajného zavlečení syna premiéra na Krym byl klíčový jeho e-mail. Andrej Babiš mladší ho poslal letos v lednu policii. Radiožurnál e-mail se sdělením o únosu nyní získal. Redakci se ve spolupráci s ukrajinskými reportéry Radio Free Europe/Radio Liberty také podařilo ověřit identitu jeho přítelkyně. U ní Babiš mladší pobýval, když e-mail napsal.

Exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš mladší se svou přítelkyní Jelizavetou v Ženevě, která snímek zveřejnila na svém veřejném profilu na sociální síti Vkontaktě | Zdroj: vk.com

Stručná zpráva Babiše mladšího, kterou Radiožurnál získal od zdroje obeznámeného s vyšetřováním, konkrétně zní:

10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie

Číst článek

„Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo.“

E-mail přišel české policii 5. ledna 2018, a pak ještě z neznámého důvodu podruhé, a sice o tři dny později. Elektronický dopis v sobě obsahuje datovou stopu, je proto možné určit řadu informací o tom, za jakých okolností byl odeslán.

Babiš mladší, který je spolu s otcem a dalšími lidmi od loňska obviněn v dotační kauze Čapí hnízdo, ho poslal ze své e-mailové schránky, do níž se připojoval ze svého soukromého telefonního čísla. Registrované je přímo na jeho jméno.

Opakovaně se připojoval do ukrajinské telefonní sítě, internetové připojení nebylo rychlé. Zřejmě proto zpráva přišla na adresu kriminalistického ústavu policie, který je na stránkách policie.

Na Ukrajinu se Andrej Babiš mladší před koncem roku dostal autem. Vůz Audi s českou státní poznávací značkou dvakrát překročil ukrajinskou hranici, kde se musel registrovat. Odtud ukrajinští reportéři zjistili, že jej řídil Petr Protopopov, který se o syna premiéra staral kvůli jeho údajné psychické nemoci. V prosinci přijeli z Polska a Protopopov se před koncem roku přes Polsko vrátil sám.

Kdo je přítelkyně Babiše mladšího?

Radio Free Europe/Radio Liberty a Radiožurnál se snažily ověřit obsah e-mailu. Především to, zda skutečně byl syn premiéra v době zaslání e-mailu o únosu skutečně u své přítelkyně. Její identita nebyla doposud známá.

Přítelkyně Babiše mladšího

Je jí 30 let, má jednopokojový byt v průmyslovém městě Krivoj Rog na východu Ukrajiny. Podle její matky, s níž mluvili reportéři ukrajinského vysílání Rádia Svobodná Evropa, žije střídavě i na Jaltě na Ruskem anektovaném Krymu. Čím se Jelizaveta živí, není jasné. Podle informací ukrajinských reportérů nikdy nebyla oficiálně zaměstnaná. Na sociální síti v minulosti uvedla, že pracovala jako konzultant ve společnosti obchodující s oblečením. Svůj profil má na síti Vkontaktě. Na ní sdílí fotky z dovolených v zahraničí u moře a z Krymu, často se svým synem. Od podzimu loňského roku se na fotkách objevuje i Andrej Babiš mladší. 14. září letošního roku ke společné fotce Jelizaveta napsala, že jsou rok pár. Na konci března 2014 zveřejnila fotky ruského premiéra Dmitrije Medvěděva, který navštívil krátce po ruské anexi Krym. Na jedné z nich je Medvěděv v davu lidí a podává ruku synovi Jelizavety.

Opakovaně o ní ale mluvil Andrej Babiš starší, když vysvětloval, proč se jeho syn vůbec zdržoval na Ruskem okupovaném poloostrovu Krym či na Ukrajině. Vztahem svého syna zčásti vyvracel i podezření, že by ho chtěl jen poslat na netradiční místa kvůli vyšetřování policie.

Ukrajinští reportéři identitu této přítelkyně vypátrali (jejich reportáž najdete ZDE). Celé jméno redakce zná, rozhodla se ale zveřejnit jen křestní. Jmenuje se Jelizaveta a pochází z Krivého Rogu na východní Ukrajině. Je jí třicet let, žije střídavě v Krivém Rogu v malém jednopokojovém bytě a v krymské Jaltě.

Právě na Krymu se také podle Protopopova seznámila s Babišem mladším, když tam spolu údajně trávili dovolenou. Jelizaveta má svůj veřejný profil na sociální síti Vkontaktě, kde také sdílí od loňského roku řadu fotek s Andrejem Babišem juniorem. Například loni v listopadu spolu navštívili jaltskou zoo.

Společné fotky zveřejnila i letos 1. ledna, tedy pět dní před tím než její přítel poslal e-mail o únosu. Jsou na nich společně s Jelizavetiným synem a dědou Mrázem na krivorožském bulváru.

Další fotky jsou ze 4. ledna. Na nich jsou vánoční dárky s poděkováním pro „dědu Mráze“. Na jednom z dárků je nápis ve slovenštině a lze tak předpokládat, že jsou od Andreje Babiše mladšího. Ten už ale na fotkách není.

Když odesílal o den později Babiš mladší e-mail české policii, u své přítelkyně zřejmě stále pobýval. Jeho telefon se tehdy připojil do ukrajinské sítě. Radiožurnálu společně s ukrajinskými kolegy se podařilo identifikovat i příslušný vysílač signálu – pokrývá území, kde měl syn nynějšího českého premiéra bydlet společně se svou údajnou přítelkyní Jelizavetou.

Andrej Babiš mladší se svou přítelkyní. | Zdroj: vk.com

Společné fotky na síti

Fotky i komentáře zveřejněné na profilu Jelizavety nenaznačují, že by se počátkem ledna s jejím přítelem dělo něco zvláštního.

Reportéři Radio Free Europe/Radio Liberty nyní v Krivém Rogu mluvili s matkou Jelizavety. Ta o Babišovi mladším řekla, že ho osobně neviděla.

Dům v Krivém Rogu, v němž podle reportérů Rádia Svobodná Evropa/ Rádia Svoboda bydlí přítelkyně Andreje Babiše mladšího. | Foto: Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda | Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda

Poznala ho ale z fotek, které zná od dcery. Na otázku, zda ví o tom, že by měl být psychicky nemocný, odpověděla, že jí o tom dcera říkala. Ovšem s tím, že jde o lež.

„Říkala, že ho podvedli. Udělali z něj nemocného,“ uvedla matka. Reportéři i Radiožurnál kontaktovali rovněž Jelizavetu, a to prostřednictvím Skypu. Podle matky má být u svého snoubence ve Švýcarsku.

Kauza Čapí hnízdo: obě Babišovy děti tvrdí, že jsou duševně nemocné. Vyšetřovatelé jim to nevěří

Číst článek

Jelizaveta odmítla ale na cokoliv odpovědět, otázky si vyslechla a pak zavěsila s tím, že je třeba ptát se Andreje Babiše mladšího. Ten na otázky Radiožurnálu zaslané e-mailem nereagoval. Není tak jasné, čeho přesně se bál a co ho vedlo k tomu, aby se obrátil na českou policii.

Ze společného pátrání s ukrajinskými kolegy však vyplývá, že přinejmenším část e-mailu, kde Andrej Babiš mluví o tom, kde a s kým je, je pravdivá.

Policie i přes závažné znění e-dopisu, který v lednu obdržela od Babiše mladšího, jeho osobně nekontaktovala ani ho nezačala hledat.

Snímky z reportáže Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda, která popisuje přítelkyni Andreje Babiše mladšího. | Foto: Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda | Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda

Stačila fotka z Bratislavy

Jak vysvětlil v polovině listopadu tohoto roku šéf policie Jan Ptáček, policisté totiž byli v pravidelném kontaktu s jeho advokátem a informace o jeho pobytu v zahraničí průběžně ověřovali. Právě tady došlo ke zvláštní situaci. Na jedné straně tvrdí Babiš mladší, že musel odjet, protože to jeho otec chtěl, a že byl unesen na Krym.

Advokát však v té době zastupoval oba. Tedy nejen Babiše mladšího, ale i premiéra. Čí zájem v té chvíli jako advokát hájil, tak není jasné.

Babišovy děti a Čapí hnízdo

Andrej Babiš mladší a Adriana Bobeková společně s tehdejší partnerkou Babiše staršího Monikou získali podle policie skrytě akcie Farmy Čapí hnízdo. Podle obvinění pak jejich část dále převedli na bratra Moniky Babišové, Martina Herodese, aby Farmu Čapí hnízdo nešlo spojovat s holdingem Agrofert.

Firma pak získala padesátimilionovou dotaci pro malé a střední podniky. Podle detektivů ji však po celou dobu z pozadí ovládali Babiš senior a Agrofert. Kriminalisté jsou přesvědčeni, že Babiš mladší i Bobeková věděli, že se stali součástí dotačního podvodu.

Dozorující státní zástupce konstatoval, že tyto úvahy jsou správné. „Jejich (Babiše mladšího a Bobekové) jednání, zejména prodej akcií Herodesovi, se jeví jako účelové a lze z něj dovozovat úmysl těchto obviněných vytvořit situaci, která má napomoci spáchat trestný čin,“ napsal státní zástupce Jaroslav Šaroch.

Policie zatím Babiše mladšího nevyslechla. Údajně je psychicky nemocný. Není také českým občanem. Má slovenský a švýcarský pas.

„Ta doba tehdy byla jiná, než je doba dnes. Dnes nemám žádný mandát se k tomu vyjadřovat. Já jsem nikdy nečetl ten e-mail a nevěděl jsem, jaká byla pozice Andreje Babiše mladšího ani Andreje Babiše staršího,“ reagoval Michael Bartončík na otázku, koho zastupoval.

Bartončík přitom hraje v případu důležitou roli. Sám Protopopov v rozhovoru pro deník Právo řekl, že se mu ozval právník, že s ním chce mluvit policie. Když se dostavil na výslech, dozvěděl se prý o vyšetřování údajného zavlečení Babiše mladšího.

Pro pečovatele premiérova syna Protopopova nebyla návštěva na policii podle informací Radiožurnálu zdaleka první. V minulosti ho čtyřikrát prověřovala kvůli různým podezřením, nikdy ho ale za nic nestíhala. Redakce zná trestné činy, ze kterých byl podezřelý. S ohledem na to, že však nebyl obviněn, je nezveřejňuje.

Protopopov sám na otázky, o co šlo v případech, kdy byl prověřován, odmítl odpovědět. „Nebude žádná reakce, žádný komentář,“ řekl.

Pro policii byl přesto Protopopov v případu možného zavlečení Babiše mladšího na Krym klíčovým spolupracovníkem. Stejně jako právník, který pracoval i pro premiéra, který měl mít podle tvrzení juniora na jeho „zmizení“ do zahraničí zájem.

Fotografie Babiše mladšího, matky a deníku

Policie také původně prověřování zavlečení odložila. Po výslechu totiž Protopopov Andreje Babiše mladšího z Ukrajiny přivezl do Bratislavy k jeho matce. Tam koupili aktuální vydání novin.

Babišové o cestě na Krym

Andrej Babiš starší: 
„On tam odjel v momentě, kdy vypukly ty kauzy o mně a novináři stáli za barákem. Když ho honili, pronásledovali, jeho stav se zhoršoval, doktorka řekla, že by bylo lepší, kdyby šel na výlet s panem Protopopovem do Ruska. … Občas poslal fotografii a já byl šťastnej, že má přítelkyni. …“
„Syn chtěl okamžitě pryč, to nebylo možné z různých důvodů, tak napsal mejl, že byl unesen.“

Po návštěvě Ženevy:
„Vysvětloval jsem mu, o co jde, on je ale přesvědčen, že na ten výlet do Ruska, že šel nedobrovolně, přitom ve finále si tam našel přítelkyni.“

Andrej Babiš mladší:
„Teď čtu v novinách, že můj otec řekl, že musím být pod ‚neustálým dozorem‘ vzhledem k mé pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru, protože to je lež a sahá to a dotýká se to mé osobní svobody. … Matka na mě začíná dělat tlak, protože můj otec určitě dělá tlak na ni prostřednictvím SMS.“

Andrej Babiš mladší se s deníkem i matkou vyfotil. Fotografii pak Protopopov odeslal e-mailem českým policistům. Ti případ dále neprověřovali s tím, že se trestný čin nestal.

Znovu se však vyšetřování rozjelo, když reportéři Seznam.cz natočili Andreje mladšího v Ženevě. Zopakoval jim stejnou větu, jakou už dříve napsal policii: Byl jsem unesen na Krym. Musel jsem odjet, protože to potřeboval otec kvůli kauze Čapí hnízdo. Protopopov pak prý zneužil jeho důvěru.

Postup policistů na Praze 1 pražský ředitel Jan Ptáček odmítl komentovat. Na jemu zaslané otázky odpověděla mluvčí Andrea Zoulová: „K Vašim dotazům se nemůžeme vyjádřit, jelikož se jedná o takzvanou živou kauzu. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu zavlečení a vyšetřování nyní probíhá pod dozorem Obvodního státního zastupitelství v Praze 1. Jakékoli poskytování informací, byť k úkonům již provedeným, by v této fázi vyšetřování mohlo probíhající trestní řízení narušit.“

V tuto chvíli postup policie, která případ původně odložila, prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Premiér Babiš synova vyjádření o únosu opakovaně odmítl. Podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

Úřední záznam o údajném únosu syna Andreje Babiše z ledna 2018. | Zdroj: Police ČR

Janek Kroupa, Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme