Když se žere, nemá se mlaskat, říká kontrolor z veterinární správy, který upozornil na zlaté padáky
Bývalý šéf Státní veterinární správy Milan Malena si po odchodu z čela úřadu přišel na odškodné ve výši ročního platu. Celkem 1,7 milionu korun inkasoval díky konkurenční doložce, ačkoli byl už v důchodu. „Asi to bylo myšleno jako odměna za celoživotní práci, ale nelze to řešit touto formou,“ říká v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz někdejší kontrolor úřadu Vladimír Peroutka, který na celou záležitost upozornil.
Jak jste na to přišel na milionové konkureční doložky ve smlouvách vedení veterinární správy?
Nejdříve v rámci své práce, pak jsem k tomu postupně získával informace podle 106 (zákon o svobodném přístupu k informacím – pozn. red.). I když se nejednalo o informace náročné na vyhledávání, musel jsem za to zaplatit 570 korun.
Konkurenční doložka jako zlatý padák na důchod. Exšéf veterinářů si tak přišel na 1,7 milionu
Číst článek
Začal se tady realizovat ojedinělý systém odškodnění několika funkcionářů ústředí veterinární správy skrze konkurenční doložky. Asi to bylo myšleno jako odměna za celoživotní práci, ale nelze to řešit touto formou. Říká se, že když se žere, nemá se u toho mlaskat. Viděl jsem v tom rovinu kriminální, ale i tu politickou, protože to musel někdo umožnit.
Milan Malena ve funkci ředitele skončil po 12 letech, když se jeho post musel v rámci služebního zákona přesoutěžit.
Z toho, co jsem pochytil z debat na pracovišti, jsem pochopil, že pan ministr Malenu už ve funkci nechtěl, představoval si někoho mladšího. Malena se proto neměl do výběrového řízení na post ředitele ani hlásit. On si tu přihlášku ale i tak podal. Ministr ho samozřejmě nevybral a začal hledat jiného vhodného kandidáta.
A tady to podle vás začalo...
Ano, v tomto momentu se nejspíš zrodila myšlenka Malenu a jeho management při odchodu z úřadu do důchodu z veřejných peněz odškodnit. Přilepšilo se jim ale částkami, které jsou nehorázně vysoké. Know-how ve veterině je navíc velmi těžko dokazatelné, kontakty tam jsou, ale žádné speciálnosti. Jde o úřad, který má na starosti dozor nad nezávadností potravin živočišného původu nebo nad chorobami zvířat, kontroluje i dotace spojené s chovnými stády. To nejsou informace, které by mohly být strategické nebo zneužitelné.
Konkurenční doložka
Ve státní správě jde o nový institut, jehož pravidla upravuje služební zákon. Konkurenční doložky se uzavírají předně s pracovníky, kteří mají na starosti zadávání veřejných zakázek. U vedoucích pracovníků nejsou pravidla ale jasně stanovena. Služební místa, pro které je možné stanovit zákaz konkurence, schvaluje každoročně vláda v rámci systematizace. Na Státní veterinární správě bylo hned šest takovýchto pozic. Vedle exředitele Milana Maleny byla finanční kompenzace za zákaz práce v oboru obdobně vyplacena také veterinárnímu náměstkovi Milanu Sehnalovi a řediteli legislativního odboru Jaroslavu Součkovi.
Myslíte, že tedy nemělo k uzavření konkurenčních doložek vůbec dojít nejen kvůli odchodu daných zaměstnanců do důchodu, ale i kvůli nedostatečnému zdůvodnění zákazu konkurence?
Ano, je to proti dobrým mravům.
Vy jste si tedy postupně vyžádal různé dokumenty ke konkurenčním doložkám, mimo jiné výši odškodnění, kterou exředitel Malena dostal.
Ano, to bylo celkem 1,7 milionu korun. Šlo o jeho roční plat navýšený o odměny. Náměstek Maleny pro sekci veterinární Milan Sehnal, který odešel do důchodu několik měsíců po něm, dostal přes milion korun. Odškodnění v rámci konkurenční doložky získal ještě ředitel legislativního odboru Jaroslav Souček, tam ale přesnou částku nevím.
Řešil jste konkurenční doložky interně v rámci Státní veterinární správy?
Ano, tyto věci jsem sdělil novému ústřednímu řediteli (Zbyněk Semerád do funkce nastoupil v únoru 2016 – pozn. red.). Začátkem července 2016 jsem za ním šel s tím, že mi kromě jiného není jasné, z jakých rozpočtových položek je plnění konkurenčních doložek vypláceno. Řekl jsem mu, že by proplácení mohlo být posuzováno jako trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku.
O zlatých padácích na veterinární správě vím až od vás, nechal jsem je zrušit, tvrdí Jurečka
Číst článek
Jak na to reagoval?
Řekl, že se ho to netýká, protože smlouvu s Malenou uzavřel pan Bakalík (státní tajemník ministerstva zemědělství – pozn. red.). Oponoval jsem tím, že pokyn k vyplácení peněz z veřejných prostředků musel dát on. Stál si jinak za tím, že je všechno v pořádku.
Upozorňoval jste na to i ministerstvo zemědělství?
Napsal jsem dopis přímo ministrovi (Marian Jurečka z KDU-ČSL – pozn. red.), ve kterém jsem mu celou situaci popsal. Takže přímo ministr tuto informaci měl. Podal jsem i podnět na policii, ale věc odložili.
Kromě toho jsem ministerstvo zemědělství upozorňoval na neseriózní a podle mého názoru protiprávní postup při výběrovém řízení v rámci služebního zákona na mou pozici, kdy jsem byl sesazen z funkce vedoucího oddělení.
Co se stalo?
Na veterinární správě jsem ve funkci vedoucího oddělení kontroly působil téměř 13 let. Prováděl jsem odbornou i finanční kontrolu v rámci celého Česka. Říkal jsem, že chci odejít v letos v dubnu do důchodu. Zákon umožňuje vypsat výběrové řízení na přesoutěžení pozice do konce června 2017. Řízení se ale vypsalo už na podzim a já jsem byl za trest sesazen na nižší pozici, která byla volná. Kromě toho mě také potrestali tím, že jsem až do ukončení služebního poměru nedostal žádnou odměnu, jak je v podobných případech na jiných úřadech zvykem.
Vnímáte to jako trest za vaši kritiku?
Bylo to evidentní, když se přistoupilo k takovému postupu. Předsedou výběrové komise byl v mém případě jmenován vedoucí odboru kontroly a supervize ministerstva zemědělství. Nepamatuji se, že by byl někdy jindy v rámci výběrových řízení podle služebního zákona u veterinární správy přizván člověk mimo veterinární autoritu. Mělo to asi tvořit dojem serióznosti a objektivity.