Klausová se chystá na Slovensko. Čekáme, s jakým politickým úkolem přijde, říká Vášáryová

Manželka bývalého prezidenta Livia Klausová se začala připravovat na svou diplomatickou kariéru. Ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že Livia Klausová už pracuje v Černínském paláci, kde působí v odboru zemí střední Evropy. Klausová by měla odjet jako velvyslankyně na Slovensko. Podle Magdy Vášáryové, někdejší československé i slovenské diplomatky, jsou Slováci zvědaví hlavně na to, jaké politické zadání bude Klausová mít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magda Vášáryová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Livia Klausová čelí v Česku kritice, že není kariérní diplomatkou a že na Slovensko pojede vlastně za odměnu za to, že podpořila Miloše Zemana v prezidentské volbě. Je podle vás problém pro velvyslance, když není kariérní diplomat?

Nemusí to být problém, pokud se bude tvářit a bude prezentovaná i Českou republikou na Slovensku jako to, čemu se říká „politically appointed“, to znamená vyslaná politicky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Livii Klausové mluvila s bývalou československou i slovenskou velvyslankyní Magdou Vášáryovou moderátorka Helena Šulcová

To je normální. Já též jsem nebyla kariérním diplomatem a byla jsem vyslaná jako „politically appointed“.

Samozřejmě taková velvyslankyně musí mít přesně určený svůj cíl, čeho má dosáhnout v česko-slovenských vztazích, co bude podporovat, a to jsem už několikrát říkala, že my nevíme, co bude vlastně nějakým zásadním politickým úkolem, který tu paní Klausová bude mít.

Už jste zmínila, že když vy sama jste odjížděla po revoluci jako velvyslankyně do Rakouska, také jste neměla moc času na přípravu. Přesto to šlo?

Samozřejmě. Já jsem odcházela už s absolutně novým konceptem zahraniční politiky. Měla jsem jasné všechny úkoly, co musím splnit do konce června, jak musím najít všechny agenty StB, kteří ve Vídni působili – vídeňské velvyslanectví bylo v tomto smyslu známé – a samozřejmě plnila jsem ten zásadní úkol a prezentovala jsem úplně novou orientaci demokratického Československa. Takže tam to bylo jasné. A v Polsku to bylo to samé, že jsem jednoduše byla nasazená, abych udržela polskou podporu pro druhé otevření NATO, protože vy už jste byli v NATO, ale my ne.

Takže čekáme tady na Slovensku, s jakým politickým úkolem přijde paní Livia Klausová jako velvyslankyně.

Jak Slovensko podle vás Livii Klausovou příjme, je výhoda, že ze Slovenska pochází?

To uvidíme, to se všechno ukáže. Důležité je, zda se objeví znovu ty články například o otci paní Klausové, které se už ve slovenských médiích objevily několikrát (objevily se články, podle nichž byl otec bývalé první dámy úředníkem tajné policie v době Tisova fašistického Slovenska, pozn. red.). To samozřejmě není nic příjemného pro nastupující velvyslankyni.

Helena Šulcová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme