Komora navrhla, jak řešit hrozící nedostatek zubařů

Hrozba, že do pár let bude jen velmi obtížné najít zubaře, je stále reálnější. Plyne to ze studie provedené nezávislými odborníky z pražské Vysoké školy ekonomické, kterou dnes její autoři představili na sjezdu České stomatologické komory v Brně. Navrhli také možná řešení a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek je považuje za schůdná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v zubní ordinaci | Foto: René Zavoral

Větší část z téměř sedmi tisíc zubařů v Česku je ve věku nad 50 let. Přibližně za 15 let tedy odejdou do důchodu a nebude, kdo by je nahradil.

"Hrozí, že bude chybět proti současnému stavu 2200 zubních lékařů a znásobí se počty pacientů, kteří na jednoho připadají," varoval prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.

Česká stomatologická komora proto navrhuje každoročně zvyšovat počty studentů stomatologie o 20 procent, posílit prevenci a zefektivnit práci zřízením nových specializovaných pracovišť. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek s tím v zásadě souhlasí.

"My se budeme snažit dělat v podstatě ty kroky, které tady byly nastíněny, bohužel se prošvihnula doba, kdy už ta prognóza byla zřejmá. Vzhledem k délce studia veškerá opatření mají zpoždění," podotkl Julínek. První pozitivní dopady lze podle něj čekat nejdříve za pět až šest let.

Zuzana Kopuletá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme