Končí možnost zapsat děti do cestovních dokladů rodičů
Obecní úřady, kde se vydávají cestovní doklady, jsou v těchto dnech znovu přeplněné. Úředníci zažívají nápor zájemců o cestování za hranice každoročně, ale letos je to ještě horší. Mění se totiž pravidla zapisování dětí do pasů rodičů.
S tímto dokladem mohou vycestovat se svým potomkem do zahraničí už jen rok a žádat o něj mohou jen do konce tohoto měsíce, tedy do čtvrtka.
„Nápor je obrovský, hned ráno tady máme frontu 15 lidí, odpoledne pomalu do 50, čekají tady 2,5 hodiny,“ říká jedna z úřednic Marie Kretová.
Ještě déle na židli v čekárně sedí Jana Semorádová z Jihlavy: „Včera jsem tu čekala 3 hodiny, dneska půl a budu tady ještě tak 2 hodiny.“ Prvního července totiž zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů končí. Zápisy dětí v dokladech rodičů jsou platné do 26. června 2012.
Výhodnější proto je rovnou vystavit dítěti vlastní pas. „K vyřízení je třeba, pokud dítě ještě nemělo cestovní pas,: osvědčení o státním občanství, které vydá krajský úřad za 100 korun na počkání, rodný list dítěte, oddací list rodičů nebo rodný list rodiče, pokud žije sám, a občanský průkaz rodiče.“
„S doklady přijde rodič k nám, my si dítě přímo vyfotíme. Žádost se vyplňuje přes počítač a pas je hotový zhruba do měsíce,“ upřesnila pravidla Kateřina Škarková.