Démon 2018: policie v Kongresovém centru cvičila, jak z rukou teroristů zachránit tisíce rukojmích

Před pražské Kongresové centrum přijeli v úterý dopoledne hasiči, záchranáři i policisté z Útvaru rychlého nasazení. Nad budovou také létal policejní vrtulník. Jednotky na místě nacvičovaly dosud největší protiteroristický zásah na území Česka. Při akci Démon 2018 zaútočilo na Kongresové centrum podle předem připraveného scénáře několik desítek teroristů, kteří zajali zhruba dva tisíce rukojmích.

Foto a video Praha (Aktualizováno: 13:02 11. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásahové jednotky míří k pražskému Kongresovému centru. | Zdroj: Policie ČR

Na čtyřicet ozbrojenců ráno zaútočilo podle scénáře protiteroristického cvičení na pražské Kongresové centrum. Útočníci přerušili muzikálové představení a požadovali, aby byli z vězení propuštěni jejich společníci.

V Kongresovém centru byly během cvičení vidět stovky rukojmích. Někteří seděli, jiní stáli s rukama položenýma na oknech nebo za hlavou. Kolem nich procházeli zakuklení ozbrojenci, další stáli na střeše. Rukojmích na cvičení je podle mluvčí policejního prezidia Ivany Nguyenové kolem 2000.

Na místě zasahovali jak pražští policisté, tak i Útvar rychlého nasazení (URNA). Protiteroristického nácviku se podle Nguyenové účastnilo zhruba 400 policistů. Pražská záchranná služba vyslala před Kongresové centrum i své speciální vozy určené pro větší zásahy – Atego a Golema.

„Kromě speciální techniky máme na místě ještě šest záchranářských vozů a tři lékařské. Dohromady tam máme 32 našich pražských záchranářů, sedm lékařů včetně koronera a spolupracují s námi i dopravní zdravotní služby,“ vyjmenovala pro iROZHLAS.cz mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Provoz pražské záchranné služby ale podle ní nebyl nijak ohrožen, protože všechny posádky a technika nasazené při cvičení pocházely ze záloh.

Pražští hasiči pak měli na místě šest jednotek. Záchranářům pomáhali s vynášením a tříděním zraněných.

Před Kongresové centrum dorazili také premiér a šéf ANO Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra a zahraničí Janem Hamáčkem z ČSSD. Kromě nich byl na místě také policejní prezident Tomáš Tuhý.

Příprava cvičení trvala podle Tuhého půl roku. „Obecně jsme chtěli tímto cvičením nasimulovat reálný stav. Podobných cvičení probíhá několik desítek v každém roce, ale toto je výjimkou, je největší svým rozsahem,“ řekl novinářům policejní prezident.

Výsledkem nácviku budou podle něj mimo jiné návrhy pro policii i integrovaný záchranný systém na to, co je potřeba modernizovat. „To je právě účel tohoto cvičení, ať vidíme v reálu, kde nás pálí bota. Hodnocení budeme velmi důkladně posuzovat, aby policie mohla být připravena na nebezpečné hrozby, které Českou republiku mohou čekat,“ dodal Tuhý.

Podle Hamáčka jsou podobná cvičení namístě. „V Evropě riziko útoku na měkké cíle, jako je například muzikálové představení, existuje. Vláda se snaží na tyto hrozby reagovat, máme koncepci ochrany měkkých cílů, nicméně kromě koncepční práce je potřeba vyzkoušet nasazení jednotek v praxi,“ řekl ministr vnitra a zahraničí.

Policisté i hasiči žádali obyvatele, aby kvůli nácviku nevolali na tísňové linky. Kongresové centrum a jeho nejbližší okolí bylo uzavřeno zhruba do 13.00.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme