V Česku jsou první tři nakažení koronavirem. Všichni přicestovali ze severní Itálie

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na mimořádné tiskové konferenci v neděli odpoledne oznámil první tři případy nakažení nemocí COVID-19 v České republice. Všechny tři pacienty nakonec převezli do Nemocnice Na Bulovce, jeden muž byl původně hospitalizovaný v nemocnici v Ústí nad Labem. „Všichni pacienti jsou zaizolováni na infekčním oddělení,“ řekl Vojtěch. Ani jeden pacient nemá závažný průběh nemoci, uvedl ministr.

Tento článek je více než rok starý.

SLEDOVALI JSME ONLINE Praha (Aktualizováno: 4:18 2. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Adam Vojtěch | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr zdravotnictví oznámil, že odebrané vzorky budou české úřady posílat ještě do Berlína, kde by měla laboratoř výsledky znovu otestovat. Vojtěch zároveň opět zdůraznil, že by lidé měli zvážit cesty do rizikových regionů, pokud nejsou nezbytné. Dodal, že i navzdory nově nakaženým probíhá v Česku zatím „vše podle plánu“.

Známá fakta o koronaviru přehledně: mapa, příznaky i léčba nákazy, která se šíří za hranicemi Číny

Číst článek

První nakažený je muž české národnosti, ročník 1952, který se účastnil konference na italské univerzitě v městě Udine. „Po návratu byl v karanténě, u jednoho z jeho italských kolegů byla potvrzena nemoc COVID-19,“ uvedl ministr Vojtěch. Pacient je na infekčním oddělení Nemocnice Na Bulovce.

I druhý případ je v Nemocnici Na Bulovce. Jde o ženu americké národnosti, ročník 1999, která studovala na univerzitě v Miláně. „Při cestě do Prahy se zhoršil její zdravotní stav, vyšetřena byla v nemocnici v Motole. Je s ní nakládáno jako s potenciálně infekčním pacientem,“ pokračoval Vojtěch. Ženu po vyšetření převezli do Nemocnice Na Bulovce. 

Protiepidemický odbor bude nyní od infikované americké studentky zjišťovat podrobnosti o jejím pohybu. O cizince se zatím ví, že bydlela v pronajatém bytě. Odbor bude dále zajímat, jak do Česka přicestovala, kde se pohybovala a jakými prostředky jezdila.

Infikovaná cestovala se studentkou z Ekvádoru. Ta má zatím testy na koronavir negativní, ale budou se ještě opakovat.

Třetím nakaženým je také Čech, ročník 1976, který byla na lyžařské dovolené na severu Itálie. „Cestoval autem s rodinou, ta zatím žádné příznaky nemá. Umístili jsme je do domácí karantény a budou dále testováni,“ řekl ministr zdravotnictví. 

Hlavně nejít k lékaři. Lidé s chřipkovými symptomy mají nejdříve zavolat, říká Kubek z lékařské komory

Číst článek

„Nedokážu si vůbec vysvětlit, jak jsem se nakazil, je to pro mě záhadou. Do dvou hodin zpětně jsem si to vůbec nepřipouštěl, přišlo jako mi to shoda okolností. Cítím se jenom tak, že mám rýmu, nepřipadám si nemocný,“ popsal nakažený muž pro Českou televizi.

Lékaři pacienta hospitalizovali v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. V neděli pozdě odpoledne ho ale také převezli do nemocnice na pražské Bulovce. „Podezřelí z této nákazy jsou v izolačních podmínkách na naší klinice. Jejich klinický stav je velmi dobrý, cítí se velmi dobře. Samozřejmě se s nimi zachází tak jako s pacienty v tomto režimu. Zatím ale nepředpokládám žádné komplikace, které by svědčily o tom, že to bude nějaký těžký průběh,“ uvedla primářka kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová pro Radiožurnál.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Hlavní hygienička Eva Gottwaldová potvrdila, že v současné chvíli probíhá epidemiologické šetření v souvislosti s nově nakaženými jak v Praze, tak v Ústeckém kraji. 

„Na opatřeních, která jsou, se nic nemění. Není to situace, kde by mělo dojít k plošným zásahům a karanténizacím, jedná se o izolované případy,“ řekl k aktuálnímu dění náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Výsledky vyšetření jsou s velkou pravděpodobností přesné, uvedl ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský. Nálezy přesto potvrdí německá laboratoř. „Nicméně mezitím už dávno probíhá hygienické šetření. Dál budeme potvrzovat vzorky těch kontaktů, které měly. Kolegyně Američanky a manželky a dětí případů z Ústí,“ uvedl Březovský.

Odborníci znovu vyzvali veřejnost, aby zachovala klid. V případě, že člověk pociťuje příznaky nemoci COVID-19, mezi které patří neustupující vysoké horečky a dýchací obtíže, má zůstat doma a telefonicky kontaktovat svého lékaře nebo příslušnou krajskou hygienickou stanici. Veškeré informace jsou dostupné nonstop na telefonních linkách 724 810 106 a 725 191 367 a na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka v České televizi řekl, že obličejových masek není tolik, aby v nich mohli od zítřka začít pracovat všichni lékaři.

Koronavirem se k pondělní 4. hodině ranní ve světě nakazilo 89 072 lidí a z toho nákaze podlehli v 3044 případech. Celkem se zdravotníkům podařilo vyléčit 45 064 pacientů.

vtk, jak, bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme