Tři fáze očkování proti covidu v Česku. Stát chce 30 očkovacích center, od května zapojí praktiky

V Česku má vzniknout 30 center pro očkování proti nemoci covid-19 a zhruba od května mají očkovat i praktičtí lékaři. Vyplývá to podle serveru Seznam Zprávy z druhé verze očkovací strategie vlády. Stát ji 23. prosince rozeslal krajům a nemocnicím, potvrdil serveru koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta.

Praha (Aktualizováno: 20:55 26. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti covidu vakcínou firem Pfizer a BioNTech

Očkování proti covidu vakcínou firem Pfizer a BioNTech | Foto: Frank Augstein | Zdroj: Reuters

Prvních 9750 dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech dorazilo do Česka v sobotu, očkovat se začne v neděli. Do konce roku má dorazit dalších 20 tisíc dávek. Celkem má Česko zajištěno téměř 12 milionů dávek skoro pro sedm milionů lidí.

Jako první v Česku mají být očkováni zdravotníci a senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Očkovací strategie pak podle Seznam Zpráv počítá se třemi fázemi očkování od ledna, které se mohou prolínat podle dostupnosti konkrétních vakcín.

Fáze první

V první fázi v lednu a únoru mají podle strategie do Česka dorazit statisíce dávek vakcíny od společnosti Pfizer. Tato očkovací látka ale vyžaduje skladování při minus 70 stupních Celsia.

Slovensko začalo očkovat proti koronaviru. Vakcínu dostal jako první infektolog Krčméry

Číst článek

Strategie proto počítá s vakcinací ve 30 centrech napříč Českou republikou pod dohledem krajských koordinátorů očkování. Dokument však ještě neuvádí, kde by centra měla vzniknout, dodává server.

Fáze druhá

V druhé fázi v březnu a dubnu podle serveru počítá dokument s tím, že bude kromě vakcíny Pfizer dostupná i látka od firmy Moderna. Dorazit mají asi tři miliony dávek. I v této fázi budou očkováni hlavně zdravotníci a lidé z rizikových skupin, ale měl by být už také spuštěn rezervační systém pro veřejnost. Lidé by se tak mohli objednat na vakcinaci v očkovacích centrech.

Na konci druhé fáze ministerstvo počítá s tím, že přijde do Česka také vakcína od společnosti AstraZeneca. „Tato fáze bude ukončena s příchodem vakcíny AstraZeneca, která bude určena pro ordinace praktických lékařů,“ stojí v dokumentu.

Fáze třetí

Třetí fáze očkování tak začne podle strategie v době, kdy se do Česka dostane vakcína společnosti AstraZeneca, a to asi v květnu. Dostupné by již také mohly být očkovací látky firem Johnson&Johnson, CureVac nebo Sanofi. Ve třetí fázi se očkování ujmou praktici.

„Lékaři se tak v této fázi stanou hlavními aktéry pro úspěšnou vakcinaci občanů České republiky,“ uvádí podle serveru Seznam Zprávy strategie.

Počítá s tím, že všichni praktici v Česku naočkují až 50 tisíc lidí denně. Ordinace praktických lékařů by si podle dokumentu měly kvůli tomu do května vytvořit rezervační systém.

Zeman vyzval občany, aby se nechali očkovat proti covidu. Práci opozice a médií označil za selhání

Číst článek

Očkovací strategii schválila vláda 7. prosince. První verze strategie ale ještě neobsahovala podrobnosti k organizaci očkování. Nynější verze byla dokončena teprve před několika dny.

„Napsali jsme rychle novou očkovací strategii k 22. prosinci a 23. prosince jsme ji rozeslali,“ řekl Seznam Zprávám koordinátor očkování Blahuta.

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba z ODS Radiožurnálu potvrdil, že dokument od ministerstva hejtmani dostali 23. prosince. Nová strategie je podle něj lepší než původní návrh, přesto k ní má výhrady.

„Není jasné, kolik jaký kraj dostane v jakém měsíci vakcín. Jsou to podle mého nějaké odhady. Nikde ve strategii není popsáno a nikdo nemá představu, kolik pacientů se může zaočkovat za jeden den, jak ta centra budou velká. A tohle všechno v té strategii vůbec není zpracované,“ popsal své výhrady Kuba.

aku, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme