Nouzový stav bude v Česku až do 17. května. Vláda jednala i o rouškách nebo úlevách pro pendlery

Nouzový stav v celé České republice kvůli epidemii nového typu koronaviru bude pokračovat do neděle 17. května. Po úterním souhlasu Poslanecké sněmovny tak ve čtvrtek rozhodla vláda, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet dále podle informací ČTK ulevil pendlerům a upravil pravidla nošení roušek pro děti v mateřských školkách či moderátory.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 17:19 30. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled skrze brněnský orloj

Nouzový stav platí v Česku od 12. března (ilustrační foto) | Foto: Tereza Kráčmarová | Zdroj: Český rozhlas

Pendleři nově podle informací ČTK budou muset test na koronavirus předložit na hranicích jednou za měsíc místo dosavadních dvoutýdenních intervalů. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nelze s testováním skončit kvůli šíření viru přes rodiny lidí, kteří jezdí každý den do práce za hranice.

Nesmíme návrat k normálu podcenit. Dokud nebude vakcína, budeme žít s tygrem v kleci, říká Hamáček

Číst článek

Podle dosud platného ustanovení se musejí pendleři negativním testem prokázat na hranicích jednou za dva týdny. Pokud si ho nepořídí za hranicemi, mohou tak učinit i na vybraných místech v Česku.

Po dvou týdnech ježdění přes hranice bez testu musejí na dva týdny do karantény. Kabinet při přijetí opatření počítal s tím, že testy budou pendleři získávat za hranicemi, později Vojtěch připustil, že mohou být i z Česka.

Umělci bez roušek

Kabinet přidal nové výjimky v nošení roušek. Ty nebudou od pátku muset nosit děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nebo dětských skupinách nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo. Povinnost se nově nebude vztahovat také na moderátory a redaktory vystupující v rozhlasových či televizních pořadech ve studiu a bez hostů.

Umělci a moderátoři ale budou muset mít PCR test na koronavirus s negativním výsledkem, který není starší než čtyři dny. Pokud provádění díla trvá déle, budou muset umělci být testováni alespoň jednou za dva týdny. Mezi účinkujícími a dalšími osobami (spolupracovníky či diváky) musí být dodržen dvoumetrový odstup.

Vláda schválila výdajové rámce státního rozpočtu a fondů. Finance se propadnou do schodku 5,1 % HDP

Číst článek

Místo provádění či natáčení díla nebo pořadu musí být pravidelně dezinfikováno, v případě uzavřených prostorů také větráno. Pokud někdo z umělců či spolupracovníků má teplotu 37 stupňů Celsia a vyšší nebo jiné příznaky nemoci covid-19, nesmí se provádění díla zúčastnit.

Už dříve dostali výjimku z nošení ochranných prostředků dýchacích cest řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté či děti do dvou let.

Prodloužení nouzového stavu

Vláda chtěla, aby nouzový stav mohl pokračovat až do pondělí 25. května v souvislosti s vládními plány postupného uvolňování restrikcí především v oblasti obchodu a služeb. Sněmovna však na návrh KSČM souhlasila jen s prodloužením do 17. května, což ve čtvrtek vláda využila. Kabinet chce další trvání restrikcí zajistit novelou zákona o ochraně veřejného zdraví.

Ministři ANO původně už po 30. dubnu nouzový stav prodlužovat nechtěli. Žádost poslala vláda až po verdiktu pražského městského soudu, který zrušil hlavní omezující opatření ministerstva zdravotnictví vydávaná podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Podle soudu měla vláda postupovat podle krizového zákona jako na začátku koronavirové epidemie, což kabinet po verdiktu znovu učinil.

NOUZOVÝ STAV

Nouzový stav se vyhlašuje v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost.

Pro dodržení svého harmonogramu rozvolňování vláda potřebuje, aby nouzový stav platil aspoň do 25. května.

Vyřešit situaci by měla podle Babiše novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která má dát ministerstvu zdravotnictví možnost zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce. Úřad má mít pravomoc nařídit povinné používání ochranných prostředků nebo dezinfekce.

Babiš uvedl, že kabinet novelu projedná v pondělí 4. května a poslanci se jí budou zabývat následující den ve stavu legislativní nouze.

Opoziční strany většinou s posílením pravomocí ministra zdravotnictví nesouhlasí. Nástroje k omezování svobody nesmí být podle nich v rukou jednoho ministra. Změnu považují za účelovou kvůli tomu, že vláda nebyla schopna předložit argumenty pro trvání nouzového stavu do 25. května.

Nouzový stav platí v Česku od 12. března, sama vláda jej mohla vyhlásit nejvýše na 30 dnů. Vláda stav nouze už jednou prodloužila, a to rovněž podle podle sněmovní iniciativy komunistických poslanců do konce dubna, ač poslance žádala o trvání do soboty 11. května.

ČTK, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme