Kritika prezidenta: Neměl to zveřejnit. Člověka spojovaného s islámskými teroristy varoval

Čeští bezpečnostní experti a analytici kritizovali Miloše Zemana. Prezident v rozhovoru pro Český rozhlas Plus prozradil, že po Česku se potlouká člověk spojovaný s islámskými teroristy. Zeman ale neměl podle odborníků informaci zveřejnit, mohl totiž muže varovat a také narušit spolupráci s jinými zpravodajskými službami. Někteří se navíc domnívají, že si tím chtěl prezident jen nahnat politické body. Podle jiných není jasné, zda od hlavy státu nejde jen o dezinformaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Exředitel civilní rozvědky: Prezident to neměl říkat

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident to neměl říkat, myslí si exministr vnitra a bývalý ředitel civilní rozvědky František Bublan

„Pokud tajné služby věděly o jeho pohybu, tak možná měly v úmyslu zjistit, co je účelem jeho přítomnosti u nás. Takhle nebudou vědět nic. Může změnit působiště, může se ocitnout v jiném státě Evropské unie,“ řekl exministr vnitra a bývalý ředitel civilní rozvědky František Bublan.

„Mohl tím narušit i spolupráci s ostatními zpravodajskými službami, ať už s Německem nebo jinou zemí,“ dodal Bublan.

Bezpečnostní analytik: Prezident vytvořil bezpečnostní riziko

„Takové informace, byť byly velice obecné, by určitě neměl vypouštět do éteru,“ upozornil Josef Kraus, politolog a bezpečnostní analytik z Masarykovy univerzity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident vytvořil bezpečnostní riziko, uvedl Josef Kraus, politolog a bezpečnostní analytik z Masarykovy univerzity

„Nevíme, jestli má informace pravdivý základ, nebo se jednalo o prezidentovu standardní fabulaci, kterou velice rád vypouští do vzduchu,“ podotkl Kraus.

„Pokud se tedy skutečně jedná o extremistu či potenciálního teroristu, může nyní zmizet, dávat si větší pozor, přerušit své styky s ostatními lidmi, nebude komunikovat po telefonu, nebo dokonce uspíší svůj plán na teroristický útok,“ doplnil bezpečnostní analytik.

Analytička Českého rozhlasu: Není jasné, zda to nebyla jen dezinformace

„Nejsem si jistá, jak prezident informaci o onom údajném teroristovi myslel. Není úplně zřejmé, jestli to od prezidenta mohla být informace, nebo snad dezinformace,“ uvedla analytička Českého rozhlasu Marie Bastlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Není jasné, zda to nebyla jen dezinformace, říká analytička Českého rozhlasu Marie Bastlová

„Není zřejmé, jestli skutečně prozrazuje doložený fakt, na kterém by zpravodajské služby pracovaly, nebo je to domněnka z nějaké zpravodajské zprávy. Výstupy zpravodajských služeb dost často obsahují i řadu dohadů, které nejsou potvrzené a mnohdy se ani nepotvrdí. Jsou to určitá varování,“ dodala Bastlová.

„Jak prezident Miloš Zeman zachází s informacemi od zpravodajských služeb, je velmi účelové. Je to dáno tím, co se mu zrovna hodí, a co ne,“ uvedla analytička Českého rozhlasu.

Exšéf BIS: Zeman je schopen říci cokoli, nepřekvapuje mě to

Nevím, z čeho prezident vychází, uklidňuje Chovanec veřejnost před teroristickými útoky

Číst článek

„Já jsem měl s panem Zemanem svého času co do činění a vím, co je to za člověka. Pan Zeman je schopen říci cokoli a už mě to nepřekvapuje,“ sdělil Aktuálně.cz bývalý šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek.

„Musí to vyhodnotit ti, kdo jsou k tomu povolaní: orgány činné v trestním řízení a politici. Pokud je některý ředitel zpravodajské služby dotčen, ať se ozve," podotkl Růžek.

Exšéf civilní rozvědky: Zeman chce nahnat politické body

Také bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák prezidentovo prohlášení odsoudil s tím, že jde o šíření poplašné zprávy.

Teroristé a Česko. Atentátník z 11. září chtěl útočit na Svobodnou Evropu, tvrdil dřív Zeman

Číst článek

„Je to bezprecedentní a do nebe volající pitomost," řekl Aktuálně.cz Randák s tím, že onen člověk byl varován a stáhne se. „Jeho roli převezme někdo jiný a nikdo o něm nemusí nic vědět. To riziko se zvýšilo," řekl Randák, podle kterého se Zeman chce akorát pochlubit a snad nahnat politické body.

„Pan prezident děsí lidi, ztěžuje práci bezpečnostním složkám a chová se nezodpovědně," uzavřel Randák.

Český rozhlas, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme