Kvůli sporu o jmenování profesorů se Chládek a rektoři sejdou s prezidentem

Přesně za dva týdny se sejde ministr školství s rektory Univerzity Karlovy i Vysoké školy ekonomické a prezidentem Milošem Zemanem. Tématem schůzky je jmenování tří kandidátů na profesory. Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichelera totiž odmítl prezident jmenovat kvůli jejich minulosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcel Chládek

Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

Ministr školství Marcel Chládek z ČSSD má za to, že všichni tři kandidáti splnili potřebné podmínky.

„Podle našeho názoru splnili všechny požadavky, a i podle prověření u všech tří. A samozřejmě ta debata, která bude, tak bude o informacích, které mají podle mých informací rektoři příslušných škol, protože jsou tam informace, které samozřejmě ani nemusel mít pan prezident. Takže uvidíme, jak debata bude probíhat,“ řekl ke schůzce ministr.

Slavnostní jmenování nových profesorů bylo kvůli postoji prezidenta Zemana odloženo, ceremoniál bude nejspíš v červnu.

Důvody prezidenta

Prezidentovi vadí údajně sporná minulost Ivana Ošťádala a Jana Eichlera a jejich možné vazby na StB a vojenskou tajnou službu. V případě ředitele Národní galerie Jiřího Fajta zdůvodňuje Zeman svůj krok informacemi Mladé fronty Dnes o nerealizované pochybné smlouvě mezi galerií a Komerční bankou.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček dnes zmínil další obecný důvod, proč má prezident problém se jmenováním nových profesorů.

Podle Ovčáčka se ukázalo, že existuje rozpor mezi soukromými vysokými školami a těmi veřejnými.

„Je to rozpor ve způsobu jmenování profesorů. To znamená, na jedné straně jsou funkční profesorská místa vázaná na konkrétní vysokou školu, na té druhé je pak jmenování prezidentem republiky, na kterém trvají veřejné vysoké školy.“

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme