Kancléř Mynář ulovil v Lánské oboře 11 trofejních kusů zvěře. Podle kontrolorů porušil pravidla

Hradní kancléř Vratislav Mynář lovil v lánské oboře trofejní zvěř, podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) to ale bylo v rozporu s tehdejšímu pravidly. Na lovy ho totiž nezval prezident, ale tehdejší šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Mynář v období od října 2019 do října 2021 ulovil 11 kusů zvěře dohromady za více než čtvrt milionu korun. Vyplývá to z dosud nezveřejněného nálezu NKÚ, o kterém informují Seznam Zprávy.

Praha (Aktualizováno: 20:33 2. 3. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Vratislav Mynář

Hospodaření hradní kanceláře v Mynářově éře prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), píší Seznam Zprávy | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Hlavní činností je podle zřizovací listiny Lesní správy Lány zabezpečování služeb spojených s provozováním myslivosti, rybolovu a rekreace pro prezidenta a jeho hosty, případně ostatní ústavní činitele. Mynáře ale na lovy podle NKÚ nezval Miloš Zeman.

Zahraniční odbor na Hradě povede velvyslanec Zajíček. Diplomat Pernický bude ředitelem protokolu

Číst článek

„Bezpoplatkové lovy nebyly uskutečněny na základě pozvání prezidenta republiky ani kancléře, ale uskutečnily se na základě pozvánek ředitele Lesní správy Lány,“ uvedl podle Seznam Zpráv kontrolní úřad.

„Účast na bezpoplatkových lovech je umožněna pouze prezidentu republiky, jeho hostům, případně ostatním ústavním činitelům,“ dodal.

V průběhu dvou kontrolovaných let pozval Balák na lovy Mynáře a u příležitosti odchodu do důchodu také jednoho ze zaměstnanců obory.

Mynář podle záznamů ulovil dva jeleny evropské, čtyři siky japonské, dva daňky skvrnité, dva muflony a jednoho srnce. Celkem jde o zvěř za téměř 258 tisíc korun. „Hodnota lovu zahrnuje zpravidla hodnotu druhu zvěře, cenu loveckého doprovodu, organizační poplatek a cenu za preparaci trofejí,“ uvedli kontroloři.

‚Lány 2018‘

Mynář zjištění serveru nekomentoval. „V tuto chvíli mohu sdělit pouze to, že lov i povinný odstřel v oborách honebního hospodářství Lesní správy Lány se odehrává striktně podle zákona o myslivosti a právních předpisů, upravujících nakládání s majetkem státu, což potvrdily i veškeré kontrolní mechanismy vnější i vnitřní,“ uvedl jeho mluvčí Vít Novák.

Střídání na Pražském hradě? Zeman předá Pavlovi i soudní spory, přibližuje exkancléř Weigl

Číst článek

Současný ředitel lánské správy Pavel Rus se nechce vyjadřovat do té doby, než NKÚ zveřejní svou zprávu. Balák tvrdí, že jeho kroky byly v souladu se zákonem.

Seznam Zprávy upozornily na to, že Mynář zřejmě v lánské oboře lovil zvěř i před říjnem 2019. Ve svém srubu u sjezdovky v Osvětimanech na Uherskohradišťsku totiž dříve měl desítky vypreparovaných trofejí. U některých byly i popisky, například „Lánská obora“ nebo „Lány 2018“. Srub ale loni v březnu vyhořel.

„Nás požádaly o součinnost orgány činné v trestním řízení. A zde zase podle zákona o NKÚ my jsme vázáni mlčenlivostí,“ řekla k Mynářovým lovům v Lánské oboře televizi Prima mluvčí NKÚ Hana Kadečková.

Podle serveru Seznam Zprávy impulzem pro policejní prověřování hospodaření hradní kanceláře za Mynáře byl nález NKÚ. Mluvčí policejního prezidia pak serveru potvrdil, že kriminalisté se zabývají také tím, jakým způsobem

Mynář využíval na své sjezdovce party stan patřící Pražskému hradu, a prověřují také dopravu sazenic stromků na Mynářovy pozemky hradním vozidlem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme