Liberecko usiluje o svůj krajský soud

O změnu zákona o soudech a soudcích usilují představitelé Libereckého kraje. Dnes je podpořili i poslanci a senátoři tohoto regionu - včetně šéfa Senátu Přemysla Sobotky. Nelíbí se jim, že Liberec - i když je to krajské město - nemá krajský soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Soudní síň

Jeho případy tak musí řešit Krajský soud v Ústí nad Labem. Zřízení krajského soudu by přitom prakticky nestálo ani korunu, zdůrazňuje předseda Senátu Přemysl Sobotka: "Finanční pokrytí v případě Liberce je prakticky nulové navýšení, protože budova tady je, je tady pobočka krajského soudu. Je to s nadsázkou možná jen otázka jiné cedule."

Podobné problémy mají i jiné regiony: Karlovarský, Zlínský, Pardubický a Vysočina. Po přechodu na nové územně správní členění země totiž přibyla nová krajská města, ale krajské soudy jim zatím chybějí.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec říká, že jejich zřizování neblokuje: "Za resort ministerstva se nebráníme tomu, aby výhledově v každém krajském městě, to znamená i v nově vzniklých krajích, byl plnohodnotný krajský soud."

Pavel Němec upozorňuje, že je to především otázka financí a politické vůle. Ta ve vládě zatím chybí. Zákonodárci za Liberecký kraj proto chtějí pro změnu zákona získat další regiony a s pomocí jejich poslanců ji prosadit v parlamentu.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme