Lidé v Olomouckém kraji dostanou sociální dávky na soukromé účty se zpožděním

Výplaty sociálních dávek budou mít zejména v Olomouckém kraji zpoždění jeden až dva dny. Později než obvykle dostanou peníze od státu lidé, kteří si je nechávají přeposílat na své soukromé účty. Celkem se jedná o asi 15 tisíc příjemců dávek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sKarta | Foto: mpsv.cz

Na problém, který se týká především rodičovských a pěstounských příspěvků, upozornil server iDnes.cz.

Podle Jiřího Reichla z úřadu práce je ovšem termín pro výplatu stanoven zákonem do konce měsíce. Příjemci dávek se podle něj navíc mohou ke svým penězům dostat už teď, pokud si vyberou hotovost přímo z sKarty.

„Peníze jsou k dispozici na sKartových účtech, čili klienti je mají k dispozici. Týká se to jen toho, že to nedošlo na ten standardní, běžný účet, který lidé mají, který používají, a přejí si přeposílání peněz na tyto účty,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Karlík zjišťoval, proč dostanou někteří příjemci sociálních dávek peníze později

Převody peněz má na starosti Česká spořitelna, používá se ale systém externí společnosti Monet+. Podle úřadu práce za to může právě tento software. Firma Monet+ zatím žádné vyjádření neposkytla.

Česká spořitelna uvedla, že nedostala správná data. „Česká spořitelna nedostala instrukce k převodu peněz z sKaret na soukromé účty příjemců dávek. Úřad práce tyto informace sice připravil, ale na cestě mezi úřadem práce a Českou spořitelnou došlo k technickému problému. Současné zpoždění dávek nebude mít žádný vliv na čerpání dávek v příštím měsíci,“ upřesnil Jan Holinka z České spořitelny.

Teď už prý Česká spořitelna pracuje na nápravě, aby se peníze dostaly k lidem co nejdříve. K převedení dávek na soukromé účty by tak mohlo dojít už zítra. Z pohledu zákona je to ovšem stále v předstihu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí vyšetřuje, kde se stala chyba. „K tomu já bych se zatím nerad vyjadřoval, kolegové to analyzují. Zatím to vypadá, že se jedná o to, že systém vyřadil dávku kvůli vadě, která byla v souboru. A my teď pátráme po tom, zdali je to chyba systému, nebo zdali se jednalo o chybné zadání,“ potvrdil náměstek ministryně Jan Vitula.

Martin Karlík, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme