Lídři bývalé koalice se na nové vládě zatím nedohodli

Osud další možné vlády bývalé koalice zůstává zatím nejasný. ČSSD nabízí lidovcům a unionistům jednorázovou dohodu o proevropském kabinetu, ve kterém by nebyli čelní představitelé stran. V jeho čele by měl stanout diplomat Jan Kohout. Zejména představitelé KDU-ČSL si ale chtějí personální obsazení ministerských funkcí, které připadnou jejich straně, vyřešit sami. Vyjasnění této situace nepřineslo ani večerní tříhodinové jednání lídrů ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Podle premiéra Stanislava Grosse se jednalo o mechanismech další spolupráce. Další schůzku si naplánovali na úterý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gross, Kohout, Sobotka

Gross, Kohout, Sobotka | Foto: Marta Myšková

Špičky ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody včera vyjádřily ochotu k hledání řešení a k dohodě. Další kolo jejich rozhovorů se má odehrát v úterý. "Zatím snad mohu říct jen to, že mám pocit, že existuje společná vůle hledat takové řešení. Alespoň jsem takový optimista," řekl premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross novinářům po skončení nedělní schůzky."My stavíme projekt na zelené louce. KDU-ČSL jednostranně minulou koalici rozbila nebo odstoupila od ní a my se v tuto chvíli snažíme hledat nový model, který je možné po této zkušenosti volit," připomněl novinářům Gross.

Ochotu k hledání východisek si pochvaloval i šéf lidovců Miroslav Kalousek, i když podle něho je plno detailů, které se ještě musí probrat: "V zásadě se rozcházíme s nadějí, že to je realizovatelné. Což vůbec neznamená, že se to podaří, ale společná vůle tady existuje!"

"Dohodli jsme se, že společná vůle tří stran je jednat o tom, jakým způsobem vytvořit většinovou vládu, která bude mít za úkol především ratifikaci evropské ústavní smlouvy a která se bude opírat o demokratické strany ve Sněmovně," zdůraznil lídr US-DEU Pavel Němec.

J. Kohout vchází do Strakovy akademie | Foto: Marta Myšková

Cesta k dohodě stran bývalé koalice ale zřejmě nebude jednoduchá. ČSSD nechce, aby v případném novém kabinetu, který dovede zemi k řádným volbám, zasedly stranické špičky. Sociální demokraté naznačili, že si nedovedou v takovém týmu představit tři lidovecké ministry, kteří "rozbili" koalici a podali demisi. KDU-ČSL ale trvá na tom, že personální nominace bude suverénní rozhodnutí jejich strany.

Předseda lidovců Miroslav Kalousek zatím nevidí důvod, proč by v nové vládě neměli zasednout vyjma zkompromitovaného premiéra Grosse také dosavadní ministři KDU-ČSL. Zvláště když podle Kalouska odváděli svoji práci dobře a navíc by k tomuto personálnímu kroku došlo rok před řádnými volbami: "Výměna ministrů na jejich jednotlivých pozicích samozřejmě znamená oslabení práce těch úřadů. Já to nevylučuji, jenom se domnívám, že takové změny mají smysl jedině tehdy, když jsou to změny k lepšímu," zdůraznil před nedělním jednáním šéf lidovců.

Občanská demokratická strana stále preferuje předčasné volby jako nejlepší řešení současné krize. Jak Radiožurnálu řekl její předseda Mirek Topolánek, nepokusí se zatím znovu vyvolat hlasování o nedůvěře stávající vládě. ODS se ale nelíbí, že nebyla pozvána k jednání o nástupnickém kabinetu. Podle Topolánka by jednání všech demokratických parlamentních stran, které by v celé záležitosti inicioval prezident Klaus, bylo optimální variantou.

"Trochu mě mrzí, že s námi nikdo nejednal, protože jestli by zasedly ke stolu všechny demokratické strany v parlamentu, tak bychom možná došli k podobnému řešení, ať už by to byl Kohout, nebo někdo jiný, vlády technokratické, která by tuto zemi přivedla k předčasným volbám. Tím by se celý problém vyřešil - bohužel to k tomu nesměřuje."

Milan Kopp, Marika Táborská, Jan Hrbáček, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme