Skončila mimořádná opatření na Olomoucku. Lidé se mohou volně pohybovat, opět tam zastavují vlaky

Od pondělního rána se mohou obyvatelé Litovle, Uničova a dalších 19 obcí na Olomoucku volně pohybovat. Hygienici o půlnoci zrušili mimořádná opatření. Oblast byla dva týdny zavřená a lidé nesměli dovnitř ani ven. Stanoviště, na kterých ještě do půlnoci stály hlídky a nepouštěly do oblasti až na výjimky nikoho, kdo zde neměl trvalé bydliště, jsou již minulostí. V železničních stanicích Červenka a Uničov také opět zastavují vlaky.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na místě i nadále zůstává mobilní odběrová stanice, která vznikla u obce Nové Zámky, a kterou zajišťují vojenští lékaři. Místní ji budou moci nadále využívat. | Foto: Stanislav Heloňa | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Značky jsou odsunuté na stranu a policie už na místě není. Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk z hnutí ANO ovšem upozornil, že na některých místech během pondělního dne může některé zázemí zůstávat, než se podaří vše odvést.

Na místě i nadále zůstává mobilní odběrová stanice, která vznikla u obce Nové Zámky a kterou zajišťují vojenští lékaři. Místní ji budou moci, podle vyjádření Olomouckého kraje, dále využívat, aby na odběry vzorků nemuseli jezdit do vzdálenějších měst.

Hygiena zrušila od pondělí karanténu Litovelska a Uničovska, policejní hlídky opustí lokality do půlnoci

Číst článek

Zrušení mimořádných opatření pro obyvatele této oblasti v tuto chvíli znamená především rozvolnění striktních pravidel. „Policie například již řidiče nezastavuje na hranici katastru a neotáčí je zpátky. Dále oblast již nehlídají drony,“popsala situaci na místě redaktora Českého rozhlasu Olomouc. Důležité je ale především to, že uvolnění omezení povzbudí psychiku obyvatel, a sejme z nich jakési stigma, které možná pociťovali.

Všech se ovšem nadále týkají opatření, která vydala vláda pro celou Českou republiku. Například starosta Litovle všechny upozorňuje, aby s nově nabytou svobodou zacházeli zodpovědně a chránili sebe i své sousedy.

Od pondělí opět také v železničních stanicích Červenka a Uničov na Olomoucku zastavují vlaky. V úterý začnou vlaky jezdit z Červenky přes Litovel do Senice na Hané. „V návaznosti na rozhodnutí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje o ukončení karantény v oblasti Litovelska a Uničovska je od pondělí opět obnoveno zastavování vlaků v Července a Uničově,“ uvedla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Velmi podobná pravidla

Podle hygieniků se jim podařilo v inkubační době zmapovat všechny kontakty u pozitivních případů. Zrušení mimořádných opatřeních odůvodnili tím, že v jejich průběhu stát zavedl velmi podobná pravidla, která se tak kryla s těmi v uzavřené lokalitě.

Uzavřené obce Litovel a Uničov ožívají potleskem. Lidé děkují zdravotníkům, hasičům a dobrovolníkům

Číst článek

Hygienici i přes to ovšem upozornili všechny starosty, aby zachovali zpřísněný hygienický režim. Zároveň apelují na podniky v regionu, aby dál dodržovaly přísná pravidla, která nastavily.

Počet potvrzených případů onemocnění COVID-19 v Olomouckém kraji v neděli vzrostl podle údajů krajské hygienické stanice o deset případů na 241 nemocných. Nadále přibylo nejvíce nemocných na Olomoucku, kde je podle hygieniků potvrzeno 190 případů.

Počet roste hlavně v Olomouci, naopak v oblasti Litovle a Uničova, kde hygienici zrušili karanténu, se údaje v neděli nezvýšily. V Litovli bylo 79 potvrzených nákaz a v Uničově 37.

Barbora Taševská, luk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme