Benešová se setká s Rekonstrukcí státu, probírat budou novelu zákona o státním zastupitelství

Zástupci Rekonstrukce státu budou v úterý odpoledne jednat s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou za hnutí ANO o novele zákona o státním zastupitelství. K vládnímu návrhu má organizace výhrady. Nesouhlasí například s tím, že by většinu členů komise, která má vybírat vedoucí státní zástupce, jmenoval ministr spravedlnosti. V praxi by změna navíc platila až od roku 2022, upozorňuje Lukáš Kraus, právník z Rekonstrukce státu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Benešová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vládní novela počítá s tím, že vedoucí státní zástupce může být odvolán z funkce pouze rozhodnutím kárného soudu. Podle opozice ale účinnost od roku 2022 znamená, že by současný kabinet mohl vedoucí státní zástupce odvolat ještě podle dosavadních pravidel, které rozhodnutí soudu nevyžadují.

Chtějí proto, aby novela začala platit bezodkladně. Jakub Michálek (Piráti) už dříve prohlásil, že opoziční strany svůj alternativní návrh zákona o státním zastupitelství chtějí schválit ve zrychleném řízení, aby mohl nabýt účinnosti ještě letos.

Přísedící soudů měli skončit. Benešová je chce zachovat a možná jim i zvednout náhrady za jednání

Číst článek

Kritika novely

Účinnost zákona od roku 2022 kritizoval také ředitel české odbočky organizace Transparency International David Ondráčka. „Rok 2022 je výsměch, musí to být brzo. Jinak současná vládní garnitura může Pavla Zemana později vyhodit, dát tam svého člověka (buď kompetentního, nebo zastavovače), ten bude prakticky neodvolatelný,“ napsal na twitteru.

Benešová už dříve tvrzení, že chce současný kabinet vedoucí státní zástupce měnit, odmítla. „Já jsem dala velkorysou lhůtu (účinnosti nového zákona) 2022 a dala jsem veřejný příslib, že nebudu zasahovat do soustavy (státních zástupců),“ řekla.

Podle náměstka ministryně Jeronýma Tejce Sněmovna může účinnost zkrátit, podle něj to ale bude znamenat, že nynější nejvyšší státní zástupce a vrchní státní zástupci rychleji opustí své funkce. Benešová také řekla, že Zeman se po účinnosti novely už nebude moci o funkci ucházet. „Bude to muset být někdo nový,“ řekla.

Vrchní státní zástupci Lenka Bradáčová a Ivo Ištván by podle ní ve funkcích pokračovat mohli, ovšem museli by si vyměnit státní zastupitelství, na kterých působí, tedy pražské a olomoucké.

všt, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme