Marvanová se nezúčastní hlasování o rozpočtu

Sněmovna má dnes v prvním čtení rozhodnout o státním rozpočtu na příští rok. Šance na jeho schválení výrazně stouply. Unionistka Hana Marvanová totiž oznámila, že vládní koalici umožní tento klíčový zákon přijmout tím, že se nezúčastní hlasování. Zásadně proti jeho návrhu jsou poslanci ODS, výhrady mají také komunisté. Opozice kritizuje hlavně plánované rostoucí zadlužování státu. Definitivní schvalování rozpočtu čeká zákonodárce týden před Vánocemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Česká televize

Unionistka Hana Marvanová nebude překážkou schválení státního rozpočtu na příští rok. Rozhodla se totiž neblokovat jeho přijetí tím, že při hlasování opustí jednací sál. Sníží se tak počet hlasů nutných k tomu, aby byl tento klíčový zákon schválen. Marvanová slíbila, že stejně se zachová jak v prvním, tak i ve druhém a třetím čtení.

Svůj postoj zdůvodnila tím, že nemá dostatečné záruky reformy veřejných financí a konce zadlužování země, takže za rozpočet nemůže přijmout odpovědnost. Na druhou stranu ale nechce být příčinou rozpočtového provizoria, které by hrozilo, kdyby vládní návrh ve sněmovně ztroskotal. Podle Marvanové by provizorium mohlo poškodit hlavně lidi vzpamatovávající se z následků srpnových povodní. "Proto jsem se rozhodla pro variantu, že se nezúčastním hlasování, a tím se tedy nestanu překážkou schválení státního rozpočtu."

Hana Marvanová | Foto: Michal Doležal

Vládní návrh počítá se schodkem 111,3 miliardy korun při příjmech 684,062 miliardy a výdajích 795,362 miliardy korun. Konečný deficit je tak o 46 miliard korun nižší než původně plánovaných 157,3 miliardy korun.

Sněmovna má v prvním čtení rozhodnout o celkových a dále neměnných příjmech, výdajích a schodku, nebo o vrácení návrhu vládě. Nemá tedy zatím rozpočet schvalovat.

Spolu se sociálními demokraty podpoří rozpočet na rok 2003 i poslanci KDU-ČSL. I když předseda rozpočtového výboru, lidovec Miroslav Kalousek připouští, že je třeba v budoucnu rozpočtovou politiku změnit, "v tuto chvíli je to maximum možného v rámci stávající finanční legislativy, maximum možného v rámci politických dohod, aby získal většinovou podporu. Já pevně doufám, že projde. Rozpočtové provizorium by pro zemi, která se potřebuje obnovovat po povodních, bylo tragédií," konstatoval Kalousek.

Podporu rozpočtu deklarují i unionisté, nad stanoviskem Hany Marvanové ale dosud visel velký otazník. Její postoj byl přitom pro osud rozpočtu rozhodující, protože vládní koalice disponuje ve sněmovně jen křehkou většinou. Marvanová dříve požadovala písemné záruky toho, že odložená ztráta České konsolidační agentury ve výši 41 miliard korun bude hrazena z příjmů z privatizace.

Marvanová v září hlasovala proti vládnímu návrhu daňových změn, a to v důsledcích vyvolalo koaliční krizi. Její ukončení předcházelo podepsání dodatku koaličních partnerů v kabinetu, který US-DEU zavazuje k tomu, aby zákon o rozpočtu na rok 2003 podpořili její poslanci.

Zásadně proti návrhu rozpočtu je ODS. "Dluh 111 miliard uvedených v rozpočtu, 41 miliard odložené splátky a 7,5 miliardy přijatého úvěru od Evropské investiční banky - dohromady téměř 160 miliard, my tento rozpočet podpořit nemůžeme," říká předseda poslaneckého klubu Občanské demokratické strany Vlastimil Tlustý.

Tento postoj Radiožurnálu potvrdil i předseda strany Václav Klaus. Podle jeho slov se ale občanští demokraté nespokojí jen s odmítáním, ale pokusí se navrhnout i procedury, které by znemožnily, aby byl takovýto rozpočet kdykoli v budoucnu předkládán.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Klaus k návrhu rozpočtu

Ve svém středečním vystoupení na semináři Centra pro ekonomiku a politiku Klaus vysvětlil, že ODS chce v zamezit budoucímu prohlubování deficitu státních návrhem zákona o rozpočtové kázni. Zákonná úpravy by předpokládala, že při různých deficitech budou fungovat různé režimy schvalování rozpočtu.

Velké výhrady mají i komunisté. "Vláda chce i nadále žít na dluh," vysvětluje důvody předseda KSČM Miroslav Grebeníček. "Mě se to zdá být velmi složité, ožehavé, nebezpečné. Uvidíme, budeme naslouchat hlavním aktérům, kteří se budou snažit samozřejmě získat přízeň sněmovny, ale vše nasvědčuje tomu, že zatím nás vláda nepřesvědčila."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme