MfD a LN o podezřelých aktivitách ministra zdravotnictví

Mladá fronta Dnes i Lidové noviny se věnují společnému tématu: ministru zdravotnictví Davidu Rathovi a jeho humanitní společnosti, respektive kontrole ve VZP. Hospodářské noviny referují o významných personálních změnách ve Výzkumném ústavu železničním. Jak jsou na tom města ve Středočeském kraji s alternativními tresty, to zjišťovalo Právo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

David Rath před několika měsíci založil humanitní společnost s názvem Da Vinci klub. Cílem tohoto občanského sdružení je podpořit vzdělanost, vědu a také prý kultivovat politiku. Jak ale zjistila Mladá fronta Dnes, klub Da Vinci sponzoruje farmaceutická firma Boehringer Ingelheim, ve které navíc donedávna pracovala Rathova přítelkyně Renata Horká.

Česká lékařská komora loni, kdy jí šéfoval právě Rath, přinejmenším jednou této firmě pomohla. Prosadila závazné stanovisko pro všechny lékaře, aby v případě léčení mozkového infarktu nasazovali pacientům lék, který vyrábí právě firma Boehringer.

Na ministra zdravotnictví je namířen i článek Lidových novin. Deník má k dispozici materiály, které dokazují zaujatost ministerské kontroly ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Podle nich se kontroloři zaměřují na Rathovy nepřátele - například na nemocnici v Kolíně, kterou řídí bývalý ministr zdravotnictví za ODS Luděk Rubáš nebo na soukromou společnost Medicentrum Ostrava, kterou spoluvlastní Rathova oponentka - viceprezidentka České lékařské komory Helena Fousková. V prvním zájmu kontrolorů byly i soukromé nemocnice na severní Moravě, na jejichž údajně nadstandardní smlouvy s VZP Rath včera poukázal při tvrzení o korupčním chování předsedy ODS Mirka Topolánka.

Významné personální změny nastaly ve Výzkumném ústavu železničním, který je stoprocentně vlastněn Českými dráhami. Hospodářské noviny porovnávají: zatímco postižení zaměstnanci uvádějí jako důvod nesouhlas se schválením rychlovlaku Pendolino, nový generální ředitel ústavu Antonín Blažek mluví o generační výměně. Tým je podle něj třeba omladit.

Během dvou let odejde desetina pracovníků. Mezi nimi například i expert na zabezpečovací techniku Václav Chudáček, který řekl, že v průběhu schvalování Pendolina se manipulovalo s výsledky měření a že technické závěry byly zkresleny. Chudáčkovy obavy ale vylučuje dobrozdání Dopravní fakulty ČVUT a odboru Českých drah pro zabezpečovací techniku - podle nich je Pendolino téměř s jistotou bezpečné.

Samoobslužné pokladny chce v Česku do dvou let zavést jeden z největších obchodních řetězců v zemi - Tesco. Jak uvádějí Hospodářské noviny, v domovské Anglii takové pokladny řetězec - jako doplněk klasických pokladen - provozuje ve dvou stech prodejnách. Jsou určeny zejména lidem, kteří mají buď rádi moderní techniku, nebo si chtějí být jisti, že jim pokladní nenapočítá zboží navíc.

Výhodou pro obchodníky je snížení nákladů na personál, většinou totiž na čtyři pokladny dohlíží jeden zaměstnanec. Ve světě jsou samoobslužné kasy nejvíce rozšířené v Americe. Tam už pokladny bez pokladních nabízí téměř každý třetí supermarket.

Deník Právo zjišťoval reakce Středočeského kraje na alternativní tresty. Velká města v kraji by ročně využila stovky potrestaných, ale zkušenosti jsou spíše trpké. Alternativní tresty dostávají nevhodní lidé - drogově závislí, recidivisté, lidé, kteří nejsou zvyklí pracovat nebo ti, kteří ztratili pracovní návyky. V Česku bylo totiž k obecně prospěšným pracím odsouzeno přes 13 000 lidí a přitom nastoupilo jen 55 procent z nich.

Podle hejtmana Petra Bendla by na výběru lidí měli kromě Probační a mediační služby spolupracovat i místní policisté - pachatele trestných činů a jejich schopnosti mnohdy znají. Takový model úspěšně funguje například v Mladé Boleslavi.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme