Zeman ve sněmovně podpořil Babišovu vládu. 'Dám mu i druhou šanci, budu ale chtít 101 podpisů,' uvedl

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) důvěru „velmi pravděpodobně“ nezíská, šéf hnutí ANO ale dostane i druhou šanci. Na jednání Poslanecké sněmovny to prohlásil prezident Miloš Zeman. Při druhém pokusu už ale bude chtít 101 podpisů poslanců, kteří vládu podpoří. Zeman ve sněmovně ocenil programové prohlášení kabinetu, v kauze Čapí hnízdo podle něj platí presumpce neviny.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman ve Sněmovně

Miloš Zeman ve Sněmovně | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Je pochopitelné, že jestliže jsem jmenoval Andreje Babiše premiérem a následně jeho vládu, je povinnost prezidenta sem přijít a vyjádřit této vládě podporu,“ uvedl prezident Zeman na schůzi sněmovny. Podle jeho slov „je pochopitelné“, že premiérem je jmenován předseda vítězné strany.

Byla dotace pro Čapí hnízdo oprávněná? 'Nebudu to komentovat,' říká ředitel ROP Střední Čechy

Číst článek

Premiéra Andreje Babiše (ANO) chce - stejně jako jeho partajního kolegu Jaroslava Faltýnka - policie stíhat v kauze kolem padesátimilionové dotace pro projekt Čapí hnízdo. Předchozí Poslanecká sněmovna oba politiky k trestnímá stíhání vydala, se znovuzvolením ale oba získali zpátky poslaneckou imunitu.

Podle Miloše Zemana by ale měla platit presumpce neviny. „A ta říká, že na obviněného je třeba pohlížet jako na nevinného do doby, než je případně pravomocně odsouzen,“ uvedl a požádal „všechny politiky“, aby si nehráli na policejní vyšetřovatele, státní zástupce či dokonce soudce.

Program jako švédský stůl

Zeman proto vyzval k podpoře menšinové vlády Andreje Babiše. Ze setkání s členy vlády měl prý „dobrý dojem“ a například u ministra školství Roberta Plagy ocenil „distancovaný postoj k inkluzi“. Za „dobré východisko“ pak označil programové prohlášení vlády.

„Trochu připomíná v dobrém slova smyslu švédský stůl, kde si každý může vybrat, na co má chuť. Jsou tam témata, na kterých se může sjednotit velká část naší politické scény. Rád bych vyzdvihl téma přímé demokracie, a to nejen zákon o referendu, ale také přímou volbu primátorů a starostů,“ uvedl Zeman.

„Poslanecká sněmovna velmi pravděpodobně dnes důvěru nevysloví. Potvrzuji svůj závazek dát dostatek času pro klidná jednání, potvrzuji svůj závazek dát Andreji Babišovi šanci i ve druhém kole.“

prezident Miloš Zeman

Prezident přijel do Poslanecké sněmovny krátce před jedenáctou hodinou dopoledne. V úvodu pogratuloval poslancům k jejich zvolení, těm minulým naopak poděkoval za jejich práci. Ve svém proslovu pak prezident nastínil, jak bude postupovat v případě, že premiér Babiš na první pokus důvěru sněmovny nezíská.

„Před avizovaným druhým pokusem vytvořím dostatečný časový prostor odpovídající možná německému modelu, aby mohla proběhnout ona jednání, ať už budou směřovat k většinové koaliční vládě nebo menšinové vládě s tolerancí nebo podporou některých subjektů,“ popsal Zeman.

Při odchodu ze sněmovny prezident doplnil, že po Babišovi bude požadovat předem alespoň 101 podpisů poslanců, kteří jeho kabinet podpoří. Teprve poté by ho opět jmenoval premiérem. Zároveň bude od chtít pravidelné informace o vývoji jednání.

ONLINE reportáž z jednání sněmovny najdete ZDE:

hm, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme