Ministr kultury Besser rezignoval, necítil podporu kolegů

Ministr kultury Jiří Besser kvůli aféře s bytem na Floridě ve vládě končí. Rezignaci už předal premiérovi Petru Nečasovi. Jako důvod uvedl, že necítil podporu kolegů a nedostal prostor se před nimi obhájit, proto nechce dál svou kauzou zatěžovat vládu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK k transformaci Národního divadla a Státní opery, Jiří Besser | Foto: Filip Jandourek

„Předseda vlády přijal rezignaci pana ministra kultury, telefonicky spolu také ráno hovořili. Předseda vlády poděkoval odcházejícímu panu ministrovi za dosavadní spolupráci,“ potvrdil Radiožurnálu mluvčí vlády Jan Osúch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Premiér se podle něj chce ještě s končícím členem vlády osobně sejít, aby vyslechl jeho pohled na kauzu, na rezignaci to však už nic nezmění.

Kdy Nečas odnese Besserovu demisi prezidentovi, zatím není jasné i vzhledem k tomu, že oba mají nabitý program kvůli návštěvě ruského prezidenta v Praze.

Změny ve vládě Petra Nečase:
Prosinec 2010
- Kvůli aféře s údajnou manipulací zakázek ve Státním fondu životního prostředí oznámil rezignaci ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Nahradil ho Tomáš Chalupa (ODS)
Duben 2011 - Prezident jmenoval ministrem vnitra někdejšího šéfa ÚOOZ Jana Kubiceho a ministrem dopravy Radka Šmerdu. Vládu opustil ministr dopravy Vít Bárta, dosavadní ministr vnitra Radek John (VV) zůstal vicepremiérem
Květen 2011 - Rezignaci na funkci vicepremiéra podal předseda VV Radek John
Červenec 2011 - Prezident jmenoval místopředsedkyni VV Karolínu Peake vicepremiérkou. Ministrem dopravy se stal Pavel Dobeš (VV)
Říjen 2011 - Premiér odvolal ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS). Nahradil ho bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS)
Listopad 2011 - Premiér přijal demisi ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS), který čelil podezření kvůli nejasným milionovým transakcím. Jeho nástupcem se stal šéf jihočeské ODS Martin Kuba
Prosinec 2011 - Ministr kultury Jiří Besser rezignoval kvůli aféře s bytem na Floridě

Prostor na vysvětlení Besser dostane i od svých stranických kolegů. Podle předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka by mu opomenutí v majetkovém přiznání by Jiřímu Besserovi ještě odpustili, styky s odsouzeným podnikatelem už ale ne.

„Pan ministr Besser se žádné korupce nedopustil, na druhou stranu my chceme zvyšovat politickou kulturu a není v pořádku, aby se vysoký ústavní činitel, ministr nebo vysoce postavený politik stýkal s lidmi, kteří jsou pravomocně odsouzeni za korupci,“ řekl Gazdík.

Jména možných nástupců Bessera uvést nechtěl, ve hře je prý několik kandidátů. „Jednáme s nimi, ještě všichni nepotvrdili, jestli nabídku přijímají. O ministrovi kultury by mělo rozhodnout celostátní vedení Starostů a nezávislých příští pondělí,“ doplnil.

V kuloárech se nejvíc mluví o poslankyni TOP 09 Aleně Hanákové. Dalšímu zmiňovanými jmény jsou Besserův současný náměstek Radek Zdráhal nebo muzikantka Zuzana Lapčíková.

ČTĚTE TAKÉ: Oslovení publicisté nehodnotí Besserovu éru příliš pozitivně

Internetový deník Insider minulý čtvrtek upozornil na Besserův podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím koupil byt na Floridě. Ministr se k tomu nepřihlásil v majetkovém přiznání.

Své angažmá ve firmě a podpisy pod smlouvami k bytu na Floridě vysvětloval tak, že chtěl pomoci podnikateli Pavlu Hráchovi jako starému příteli. Ten byl již dříve odsouzen za uplácení ve státní konsolidační agentuře.

Po zveřejnění aféry Besser ztratil podporu spolustraníků ze STAN, také koaliční politici dali najevo, že jim ministrova kauza vadí. Sám Besser prohlásil, že je připraven odejít, pokud mu bude prokázáno korupční jednání. Chtěl však před tím předložit kabinetu připravený zákon o církevních restitucích.

Besserovo rozhodnutí ocenili vládní politici i opozice

Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury jsou případná Besserova pochybení vnitřní věcí Starostů a nezávislých a TOP 09. „Já si myslím, že by se stávat nemělo. Jestli dostal, nebo nedostal dostatek prostoru uvnitř vlastní strany, to je otázka na Starosty a nezávislé a TOP 09, my do vnitřních procesů uvnitř koaličního partnera nevidíme,“ řekl Stanjura.

Vicepremiérka za Věci veřejné Karolina Peake ocenila, že Besser odstoupil dobrovolně. „Jakkoliv je nepříjemné, že jednotlivé ministry této vlády stíhají různé skandály, tak si myslím, že je velký posun, že je vyvozována politická odpovědnost,“ podotkla Peake.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rezignaci ministra Bessera okomentoval v Ozvěnách dne politický analytik Radiožurnálu Petr Nováček

Podle předsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce je rezignace jediný možný způsob, jak mohl Besser situaci vyřešit. „Nechci pana ministra odsuzovat příkře, stát se může skutečně všechno, ale v tomto případě si za tyto údaje nese politickou odpovědnost,“ uvedl Tejc.

TOP 09 a Starostové přišli v Nečasově vládě o svého prvního ministra. Podle komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka to ale stranu nemusí vzhledem k rychlosti, s jakou Besser rezignoval, nutně poškodit. Za nešťastné považuje, že Besserova kauza vrcholila v době jeho služební cesty ve Vatikánu, kde jedna i o majetkovém vyrovnání s církvemi.

„Byl bych strašně rád, kdyby to jeho nástupkyně či nástupce dotáhli do konce, protože na tom už je vykonáno mnoho práce, pracovala na tom už Topolánkova vláda, a kdyby teď změna na postu ministra kultury měla znamenat, že se začne znovu od začátku, tak by to byla velká škoda,“ poznamenal Nováček.

Věra Pfeifferová, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme