Ministr rozhodl: Slovanská epopej bude kulturní památkou

Muchova Slovanská epopej se 15. října oficiálně stane kulturní památkou. Ministr kultury Jiří Besser Radiožurnálu potvrdil, že jeho resort vydal rozhodnutí 29. září a teď se čeká, zda se proti němu někdo odvolá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej | Foto: kultura.praha-mesto.cz

Praha se podle informací Českého rozhlasu odvolávat nebude, naopak tuto památkovou ochranu vítá. „My přistupujeme k těm obrazům celou dobu tak, jako by památkou byly. Péče o ně byla i v případě zápůjček mimořádná a myslím si, že byla zcela v souladu s památkovou péčí,“ uvedl ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

„Pak věřím, že kritici tohoto díla přestanou používat slova jako kýč, protože to si toto dílo nezaslouží. Má to i význam pro zapůjčování tohoto díla například do ciziny. Díky tomuto kroku může ministerstvo kultury zasahovat i do dalšího přemisťování díla,“ prohlásil ministr Besser.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr kultury Jiří Besser

Spory o stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy mezitím pokračují. I přes zákaz radnice Moravského Krumlova se dál připravuje převoz obrazů. Podle pražského radního Ondřeje Pechy má větší váhu rozhodnutí znojemského soudu, který převoz Muchových obrazů do Prahy povolil.

Restaurátoři tak v Krumlovském zámku i dnes svěšovali a balili plátna. S dalšími přípravami na stěhování budou restaurátoři pokračovat opět v pondělí.

Igor Maňour, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme