Ministr rozhodl: Slovanská epopej bude kulturní památkou

Muchova Slovanská epopej se 15. října oficiálně stane kulturní památkou. Ministr kultury Jiří Besser Radiožurnálu potvrdil, že jeho resort vydal rozhodnutí 29. září a teď se čeká, zda se proti němu někdo odvolá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej

Slovanská epopej | Foto: kultura.praha-mesto.cz

Praha se podle informací Českého rozhlasu odvolávat nebude, naopak tuto památkovou ochranu vítá. „My přistupujeme k těm obrazům celou dobu tak, jako by památkou byly. Péče o ně byla i v případě zápůjček mimořádná a myslím si, že byla zcela v souladu s památkovou péčí,“ uvedl ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

„Pak věřím, že kritici tohoto díla přestanou používat slova jako kýč, protože to si toto dílo nezaslouží. Má to i význam pro zapůjčování tohoto díla například do ciziny. Díky tomuto kroku může ministerstvo kultury zasahovat i do dalšího přemisťování díla,“ prohlásil ministr Besser.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr kultury Jiří Besser

Spory o stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy mezitím pokračují. I přes zákaz radnice Moravského Krumlova se dál připravuje převoz obrazů. Podle pražského radního Ondřeje Pechy má větší váhu rozhodnutí znojemského soudu, který převoz Muchových obrazů do Prahy povolil.

Restaurátoři tak v Krumlovském zámku i dnes svěšovali a balili plátna. S dalšími přípravami na stěhování budou restaurátoři pokračovat opět v pondělí.

Igor Maňour, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme