Ministři zamítli návrh, aby platy politiků určoval zvláštní soud

Lidovečtí poslanci dnes neuspěli se svým návrhem, aby platy politikům vyměřoval zvláštní soud, nikoliv sami poslanci. Předlohu dnes zamítla vláda. Návrh bude ještě nezávisle na stanovisku vlády posuzovat Parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Představitelé KDU-ČSL chtěli podle svých slov zabránit tomu, aby o svých platech nadále rozhodovali zákonodárci sami.

Podle lidovců by bylo objektivnější a spravedlivější, kdyby výši platů politiků určovalo kolegium soudců. To by tvořili tři soudci Nejvyššího soudu a stejný počet zástupců Nejvyššího správního soudu. Kolegium by samo rozhodlo, na kolik by měli mít politici vyšší mzdu ve srovnání s průměrným platem státního úředníka.

Návrh, který nyní dostanou na stůl poslanci, rozděluje politiky i uvnitř jednotlivých stran. Jednoznačně proti je například ministr pro místní rozvoj Radko Martínek z ČSSD. Podle něj má dál rozhodovat Parlament.

"Parlament je nejvyšší zákonodárná moc, a nutně tedy musí rozhodovat i o těchto záležitostech a samozřejmě nese i plnou politickou zodpovědnost."

Naopak Martínkova stranická kolegyně, ministryně školství Petra Buzková se takovéto změně nebrání. "Je to bezesporu jedna z možností."

Bez ohledu na dnešní stanovisko vlády rozhodnou o lidoveckém návrhu poslanci a senátoři.

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme