Otevřel zprávu a převzal rozhodnutí. Ševčík již není děkanem fakulty, na škole bude ale působit dál

Miroslav Ševčík si ve středu večer otevřel datovou zprávu se svým odvoláním. Tím se rozhodnutí stalo pravomocné a Ševčík po více než roce a půl skončil v čele Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Rektor školy Petr Dvořák ho odvolal již minulý týden, Ševčík ale odmítl dokumenty fyzicky převzít.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Ševčík

Miroslav Ševčík | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rektor Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Petr Dvořák přikročil k odvolání Ševčíka z funkce děkana již minulý týden. Ten ho ale překvapil, když na osobním setkání odmítl rozhodnutí převzít.

Rektor VŠE odvolal Ševčíka, ten rozhodnutí odmítl převzít. ‚Byly v něm čmáranice,‘ tvrdí děkan

Číst článek

Dvořák mu ji proto, jak potvrdil serveru iROZHLAS.cz, zaslal ještě ten den datovou zprávou a čekalo se, až ji děkan otevře, nebo uplyne deset dní od doručení, kdy se zpráva považuje za doručenou, a tedy rozhodnutí nabývá právní moci.

Ve funkci Ševčíka dočasně nahradí současná proděkanka pro studium Adéla Zubíková.

Ševčík ale na fakultě zůstane a bude připravovat právní kroky, kterými se chce proti odvolání bránit. Fakultní senát nyní bude muset vypsat na místo děkana volby, do kterých se ale Ševčík již hlásit nechce. Jmenování totiž musí projít přes rektora Dvořáka.

Rektor vysoké školy minulý týden připomněl, že šéfa národohospodářské fakulty již dříve několikrát vyzýval, aby se zdržel vyjádření a vystoupení, které budou školu poškozovat.

„Přesto pan docent Ševčík nejen ve svých kontroverzních vystoupeních pokračoval, ale co je mnohem závažnější, všechna tato veřejná vystoupení a výroky následně obhajoval a nepřipouštěl jejich negativní dopad na dobré jméno VŠE, kterou tím poškozoval jak navenek, tak i v rámci naší univerzity,“ vysvětlil Dvořák s tím, že to považuje za zásadní aspekt rozhodnutí.

‚Politicky motivovaný postup‘

Ševčík tento postup považuje za politicky motivovaný, s odůvodněním rektora nesouhlasí. Tvrdí například, že je odvoláván „za pomoc zbitému člověku“. Tím naráží na jednu z protivládních demonstrací, na které se dav snažil proniknout do Národního muzea, Ševčík svou přítomnost vysvětloval tím, že se tam ocitl náhodou.

Ševčík: K odstoupení z funkce děkana nemám důvod. Pokud mě odvolají, vrací se staré pořádky z totality

Číst článek

Snahy o odvolání Ševčíka odstartovaly poté, co se děkan 11. března zúčastnil demonstrace na Václavském náměstí v Praze. Následně ho novináři vyfotografovali, jak ho vytlačují těžkooděnci ze schodů Národního muzea. Desítky lidí, které se před tím účastnily demonstrace Česko proti bídě, požadovaly stažení ukrajinské vlajky z čela budovy.

Děkan, který má za sebou několik kontroverzních momentů, dlouhodobě odmítá, že by poškozoval dobré jméno VŠE nebo fakulty, kterou vede. Snižující se počty studentů fakulty vysvětluje náročností studijních oborů a zdůrazňuje, že fakulta spolupracuje s jinými fakultami, s veřejným sektorem a základními a středními školami.

Dále trvá na tom, že se ničeho sporného nedopustil a splnil všechny dřívější požadavky rektora: přestal působit jako ekonomický expert hnutí Trikolora nebo odmítl další vystupování na demonstracích. Působení v čele fakulty považuje za úspěšné. Míní, že manažersky neselhal.

Ševčíkovy kontroverze

  • V roce 2014 měl zneužít Miroslav Ševčík už jako děkan VŠE modrý majáček. Využil ho v koloně na dálnici D5 a v takto označeném autu odjel v protisměru, v pruhu uvolněném řidiči pro sanitky. Vysvětloval to tím, že vezl zraněnou ženu do nemocnice.
  • Šéf národohospodářské fakulty působil jako ekonomický expert hnutí Trikolora. Podle serveru Seznam Zprávy den před sněmovními volbami v roce 2021 využil získané kontakty ze systému školy a využil je při reklamě na své politické angažmá.
  • V září loňského roku Ševčík vystoupil na protivládní demonstraci, za přednesený projev si vysloužil kritiku rektora. „Bylo mi až líto profesora Fialy, když seděl na hanbě v Evropském parlamentu a musel jako malý smrad poslouchat výblitky člena Evropského parlamentu Guya Verhofstadta. Bohužel si je nechal líbit. Kdyby měl koule, tak by mu dal alespoň slovně po hubě za jeho nehorázné řeči,“ říkal Ševčík před davy na Václavském náměstí.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme