Dusno na VŠE: rektor vysoké školy Dvořák se ohradil proti vystoupení Ševčíka na protestní akci

Od jmenování Miroslava Ševčíka děkanem uplynuly sotva dva měsíce. Po jeho sobotním vystoupení na pražské demonstraci si ho ovšem předvolá rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák. Nelíbí se mu forma vystoupení ani osobní útoky, kterými častoval předsedu vlády. „Proto i činím kroky k tomu, aby se něco podobného neopakovalo,“ uvedl Dvořák pro server iROZHLAS.cz.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 17:00 29. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Fiala je hňup. Fialo, nejsem žádný ruský troll. Ještě dávno před listopadem 1989 jsem protestoval proti ruské okupaci této země. Fialo, nezasloužíš si vést tuto republiku!“ křičel na víkendové demonstraci do mikrofonu před desetitisícovým davem Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze.

‚Ukrajincům pomyšlení a nám dva svetry.‘ Desetitisíce odpůrců vlády se sešly na Václavském náměstí

Číst článek

Ve svém několikaminutovém vystoupení na protivládním mítinku na pražském Václavském náměstí několikrát slovně zaútočil na premiéra Petra Fialu (ODS). „Bylo mi až líto profesora Fialy, když seděl na hanbě v Evropské parlamentu a musel jako malý smrad poslouchat výblitky člena Evropského parlamentu Guya Verhofstadta. Bohužel si je nechal líbit. Kdyby měl koule, tak by mu dal alespoň slovně po hubě za jeho nehorázné řeči,“ hřímal Ševčík na protestní akci.

Během projevu také uvedl, že Německo chce historicky ovládnout Českou republiku a nyní se o to snaží skrz Evropskou unii.

Takové vystupování se však nelíbí jeho nadřízenému – rektorovi VŠE – Petru Dvořákovi. V reakci pro server iROZHLAS.cz upozornil, že i když byl Ševčík představen jako děkan Národohospodářské fakulty, nejsou jeho názory stanoviskem vysoké školy.

„Forma vystoupení i osobní útoky, které docent Ševčík na demonstraci pronesl, jsou pro mne nepřijatelné a rozhodně nepovažuji za vhodné, aby se takto děkan fakulty na veřejnosti vyjadřoval,“ řekl Dvořák pro server iROZHLAS.cz.

„Forma vystoupení i osobní útoky, které docent Ševčík na demonstraci pronesl, jsou pro mne nepřijatelné a rozhodně nepovažuji za vhodné, aby se takto děkan fakulty na veřejnosti vyjadřoval.“

Petr Dvořák (rektor VŠE)

V současné době chce předejít tomu, aby se něco podobného opakovalo i v budoucnosti. Dopředu již proto avizoval, že si pozve děkana takzvaně na kobereček. „Tyto kroky zahrnují jak diskusi s panem děkanem osobně, tak širší diskusi na úrovni Národohospodářské fakulty a jejího akademického senátu. Na základě jejich výsledku se rozhodnu o dalším postupu v této záležitosti,“ popsal Dvořák další kroky.

‚Nešťastná forma‘

Kritické stanovisko k Ševčíkově projevu zaujal i předseda Akademického senátu VŠE Marek Stříteský. Upozornil, že není jeho rolí soudit a zároveň ani nechce hodnotit společenské či politické názory nebo konkrétní výroky členů akademické obce či funkcionářů školy.

„Nicméně formu, jakou byly tyto názory v tomto konkrétním případě prezentovány, považuji za nešťastnou a neodpovídající úrovni a principům komunikace či diskuse vlastním akademickému prostředí,“ uvedl.

Sobotní demonstraci organizovala proruská scéna. Čeká nás horký podzim, varuje politolog Just

Číst článek

Zároveň doplnil, že případné řešení situace není podle zákona v kompetenci akademického senátu, ale jiných orgánů VŠE či přímo Národohospodářské fakulty.

Děkan Ševčík ve vystoupení problém nevidí. „Nevystupoval jsem tam jako děkan. Vystupoval jsem tam jako občan ve svém volnu, v sobotu odpoledne. Neřekl jsem to na akademické půdě a řekl jsem to jako svobodný občan této země. Neřekl jsem nic vulgárního, nic sprostého, nic, co by nebyla pravda,“ reagoval.

Porušení morálně-etických zásad

Proti Ševčíkovi se postavil i místopředseda akademického senátu vysoké školy Lukáš Hulínský. Dle jeho názoru navíc děkan v několika bodech porušil i morálně-etické zásady vedoucích pracovníků VŠE, které byly zveřejněny rektorem Dvořákem na konci června. V současné chvíli plně důvěřuje postupu rektora. „V pana rektora mám já i řada dalších studentských senátorů AS VŠE důvěru a stojíme za ním. Na základě výstupů z jednání, o kterých nás bude pan rektor informovat, se bude dále postupovat,“ nastínil.

Zmíněné morálně-etické zásady na zaměstnance například apelují, aby v kontaktu s médii a veřejností vystupovali vždy korektně, s respektem k názorovým oponentům. Při takovém vystupování by měli důsledně dbát na to, aby vystupováním nevyvolávali reakce, které by mohly poškodit vysokou školu.

„Zdrží se takového jednání, které by mohlo ohrozit důvěru v jejich nestrannost a nebylo v souladu se zájmem fakulty nebo VŠE, a předcházejí situacím, ve kterých by byli vystaveni možnému střetu svého soukromého zájmu a zastávané funkce. Nevyvíjí politickou aktivitu, která by ohrožovala politickou nezávislost školy a fakult.“

Morálně-etické zásady VŠE

„Zdrží se takového jednání, které by mohlo ohrozit důvěru v jejich nestrannost a nebylo v souladu se zájmem fakulty nebo VŠE, a předcházejí situacím, ve kterých by byli vystaveni možnému střetu svého soukromého zájmu a zastávané funkce. Nevyvíjí politickou aktivitu, která by ohrožovala politickou nezávislost školy a fakult,“ píše se v dalších dvou bodech.

Ševčík se před časem stal expertem hnutí Trikolora a garantem finanční oblasti v předvolebním programu. Do křesla děkana fakulty poprvé usedl v roce 2010 a vedl ji po dobu osmi let.

Před dalším jmenováním do funkce, na jaře letošního roku, se proti němu postavila i část oponentů z řad studentů. Student Jakub Kuneš pro Seznam Zprávy například uvedl, že Ševčík na přednáškách tvrdil, že Ukrajina nese vinu na tom, že ji napadlo Rusko.

Historik Petr Blažek zase v pořadu 168 hodin popsal údajný zážitek, kdy mu Ševčík agresivně vyhrožoval po telefonu. Stát se tak mělo poté, co veřejně připomenul děkanovu komunistickou minulost.

Přepis části Ševčíkova proslovu na demonstraci

Byl jsem vyzýván, abych byl slušný, ale to, co jsem teď slyšel, musím konstatovat, že Fiala je hňup. Fialo, nejsem žádný ruský troll. Byl jsem dřív, než ti, který protestoval proti ruské okupaci, ještě dávno před listopadem 89. Fialo, nezasloužíš si vést tuto republiku...

... Bohužel se scházíme i v situaci, kterou již nelze nazvat jinak, než válečnou, do které nás vtáhli naši nezodpovědní trollící politici...

... Musíme být velmi obezřetní proti různým ideologickým směrům, které k nám přicházejí z takzvaného Západu, který Západem vlastně, no vyspělou společností, už bohužel povětšinou ani není. Ideologie přicházejí v poslední době z Bruselu, respektive z Německa přes Brusel a dříve z Německa bezprostředně, dlouhodobě dotýkají našeho středoevropského prostoru. S důkazy, že zlo k nám přichází převážně z Německa, bych mohl doložit historickým rozborem. Od Marxe, Komunistický manifest, první internacionála, druhá internacionála, první světová válka. Které tajné služby vyškolily a vyslaly Lenina do Finska a Ruska? Kdo zdokonalil italský fašismus v německý nacismus? Kdo rozpoutal druhou světovou válku? A pak nás chtějí Němci ovládnout ekonomicky, prostřednictvím napřed evropského, a to tam ještě bylo slovo hospodářského společenství a potom evropské společenství a teď je to Evropská unie. To znamená, snaží se nás ovládnout prostřednictvím byrokratických struktur Evropské unie. Je evidentní, že chtějí vytvořit státní útvar, který by potom rozhodoval všechno...

... A co se asi muselo profesorovi Fialovi stát, že se stal lokajem a posluhovačem bruselských, korupcí prolezlých eurokratů? Když někdo něco udělá špatně, tak se u nás na Moravě říká, že je navedený, nebo hloupý, nebo zaplacený. Nechám na vašem uvážení, zda předseda vlády a další členové vlády jsou hloupí, nebo navedení, nebo zaplacení. Nebo je to tak, že téměř u všech členů vlády platí pro všechny najednou, že jsou hloupí, navedení a ještě zaplacení?

Bylo mně až líto profesora Fialy, když seděl na „hanbě“ v evropském parlamentu a musel jako malý smrad poslouchat výblitky člena evropského parlamentu Guya Verhofstadta. Bohužel si je nechal líbit. Kdyby měl koule, tak by mu dal aspoň slovně po hubě za jeho nehorázné řeči...

V současné době jsme bohužel součástí zcela nesmyslného, ideologického, zeleného, sociálně-inženýrského plánu Green Deal a jeho jednotlivých programů, který sám slavný německý ekonom, nejcitovanější Herbert Sinn označil za největší centrální plán od druhé světové války, mimo jiné překonávající ve svém rozsahu i éru  socialismu. To znamená, že Green Deal je postaven na centrálně administrativní direktivní státně-stranicko byrokratickém řízení a plánovité ekonomice. Green Deal je potřeba úplně zrušit. Není možné, pokračovat v tom, aby takzvaný program boje proti klimatickým změnám, které se mimochodem dějí od vzniku života na zeměkouli, aby tento nesmyslný plán odnášeli běžní občané, kteří mnohdy nejsou schopni rozpoznat to, co zaváděné procesy se uděly v jejich prospěch, či v jejich neprospěch. Mohl bych mluvit o elektromobilitě. Prosím vás, to je nesmysl. Všechny zdroje, potřebné pro elektromobilitu, ovládá Čína, Rusko a africké země, které ovládají Číňané. My nemáme skoro nic...

... Možná ještě někdo pochybuje o tom, že to, co se děje na Ukrajině, je v zájmu především Spojených států Amerických. Ovšem přiznávají to desítky vlivných Američanů. Možná jste mnozí z vás zaslechli výroky amerického ekonoma a poradce šéfa OSN Jeffreyho Sachse, tedy žádného dezinformátora, manipulátora, který řekl, že současný válečný konflikt, odehrávající se na ukrajinském území, je válkou mezi Spojenými státy americkými a Ruskem. Jsou tam další, Henry Kissinger, George Friedman. A málokdo, prosím vás, ví a bohužel jsme velmi blízko k tomu, aby do této války byla zavlečena stávající politickou garniturou bezprostředně, tedy napřímo, i Česká republika. Podle našich současných vládních politiků prý musíme začít šetřit, abychom mohli pomáhat někomu, kdo si to mnohdy ani nezaslouží. Vydržte!...

... Chtěl bych připomenout devadesáté výročí úmrtí Tomáše Bati. A Tomáš Baťa řekl: „Jsem Tomáš Baťa a dokážu to,“ tak abychom si my nemuseli říkat, že my jsme Češi a musíme to idiotství vydržet. Je zapotřebí změnit politické doktríny. Je zapotřebí změnit politiky, kteří, aby nás vedli ti, kteří nejsou poplatní zájmům amerického Aspen Institutu, který si zavázal mnohé bruselské byrokraty i národní politiky, včetně těch našich. Potřebujeme politiky, které nejsou absolventi zahraničních zpravodajských služeb. Jsme vlastenci. Jsme lidé, kteří mají rádi tuto zemi. A jsme lidé, kteří budou bojovat proti zrádcům, kteří nás vedou do pekel ekonomické spodiny zemí Evropské unie. Jsme proti cestě do otroctví Evropské unie.

* pozn. - jde o část přepisu, který redakci zaslatl doc. Ševčík

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme