Na nultém kilometru D1 si lidé připomenou oběti dopravních nehod

Každoročně zemře při dopravních nehodách jeden a čtvrt miliónu lidí. I proto se letos už podvacáté uskuteční Světový den obětí dopravních nehod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na silnici R35 mezi Olomoucí a Mohelnicí narazilo nákladní auto do odstaveného osobního vozu, jeden člověk při nehodě zemřel | Foto: HZS Olomouckého kraje | Zdroj: ČTK

Pietní akt bude dopoledne u památníku na odpočívadle na nultém kilometru dálnice D1, bohoslužba za oběti dopravních nehod pak kromě jiných i v kapli na dálnici D5 ve Šlovicích u Plzně nebo v kostele sv. Prokopa v Letovicích.

Jen v listopadu zemřelo při nehodách minimálně pět lidí za jeden jediný den. Ve středu šestého a v pátek patnáctého. Tyto dny se zařadily mezi nejsmutnější v letošním roce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Světový den obětí dopravních nehod připomněl ve vysílání Radiožurnálu Petr Jansa

„Nejtragičtějším dnem v letošním roce byl 19. červenec a 1. říjen, kdy jsme zaznamenali 7 usmrcených. Naopak pozitivní je, že jsme zaznamenali celkem 71 dní, kdy nebyl nikdo usmrcen,“ konstatuje šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Letos zatím zemřelo při nehodách nejméně lidí od roku 1960. Od počátku roku do poloviny listopadu 518, což je o téměř devadesát méně než před rokem. Přesto leckdy dochází ke zcela zbytečným tragédiím.

„Bohužel se velmi často setkáváme s dopravními nehodami, kdy dojde k přejetí chodce, který v tu dobu ležel na komunikaci, zejména za tmy. To jsou opravdu velmi zbytečné dopravní nehody, kdy řidič nemá šanci reagovat a zpravidla dochází k velmi tragickým následkům,“ říká Tomáš Lerch.

Jedna z takových nehod se stala 26. března po osmé večerní mezi Kladnem a Buštěhradem. Řidič ležícího chodce spatřil na poslední chvíli a neměl šanci zareagovat. Další taková nehoda se stala 24. srpna deset minut po druhé hodině v noci u Šumperka.

Některé další tragédie jsou až neuvěřitelné. Například 1. srpna jel u Kroměříže cyklista z kopce, nedobrzdil před spuštěnými závorami, přerazil je a po pádu do kolejiště ho přejel právě přijíždějící vlak.

Kuriózní dopravní nehoda na silnici z Karlových Varů do Plzně | Foto: HZS Karlovarského kraje

Cyklista bez brzd

Tragicky skončila i nehoda cyklisty na Karlovarsku, který si nepochopitelně vyjel na projížďku na závodním kole, které není vybaveno brzdami.

„Cyklista použil k jízdě kolo, které bylo speciálně upravené pro dráhu, nebylo určeno k provozu na pozemní komunikaci a s takovým kolem se vydal z kopce a nedobrzdil, došlo ke smrtelnému zranění,“ popisuje šéf dopravní policie.

Ať už ale k tragédii dojde z jakékoliv příčiny, škoda je každého lidského života. I proto si připomínáme Světový den obětí dopravních nehod. Například u památníku na nultém kilometru dálnice D1, který v roce 2006 nechalo vybudovat České sdružení obětí dopravních nehod.

„Myšlenkou těchto akcí je především připomenout celé společnosti, že tu existuje skupina lidí, kteří při dopravních nehodách přišli o své blízké. Je to i snaha o určité burcování společnosti k tomu, aby se počet mrtvých na našich silnicích snižoval,“ popisuje smysl setkání zakladatel sdružení Stanislav Vondruška.

Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme