Na přelomu října a listopadu povede Senát jeho místopředseda Zdeněk Škromach

Senát by měl v novém složení poprvé rozhodovat 19. listopadu. A to na své ustavující schůzi. Termín ještě musí potvrdit organizační výbor. Předseda horní komory parlamentu Milan Štěch z ČSSD sice svůj mandát obhájil, ale ten současný mu vyprší 25. října. Od 26. října až do ustavující schůze nově zvoleného Senátu ho bude řídit současný místopředseda sociální demokrat Zdeněk Škromach. A šéf Senátu může mít v některých případech i pravomoci prezidenta republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach a Milan Štěch

Zdeněk Škromach a Milan Štěch | Foto: Český rozhlas

Předsedu a čtyři místopředsedy si zvolí na své ustavující schůzi senát, jehož třetina vzešla z víkendových voleb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ustavující schůzi obměněného Senátu povede Zdeněk Škromach, důvody vysvětluje Lenka Jansová

„Na předsedu Senátu může kandidovat každý ze senátorů. Pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole volby nadpoloviční počet hlasů senátorů, pak postupují dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola volby do druhého kola. Volí se tajně a stejným způsobem se volí čtyři místopředsedové Senátu,“ říká tajemnice horní komory parlamentu Eva Davidová.

Vládní koalice uhájila v Senátu většinu, TOP 09 propadla

Číst článek

Volba místopředsedů většinou odpovídá rozložení politických sil v Senátu. Na ustavující schůzi také skládají nově zvolení senátoři slib do rukou předsedy horní komory parlamentu. Jeho text čte nejmladší z nich.

„Každý senátor, který přijde do Senátu, se může rozhodnout, jestli bude v klubu za politickou stranu, kterou zde reprezentuje, v senátorském klubu, který už existuje,“ vysvětluje Davidová.

„A pokud přijde nové uskupení senátorů, minimálně tedy pěti, a bude chtít zřídit svůj vlastní klub, mají na to samozřejmě právo. Musí jich být pět a získávají některé výhody. Je to podobné jako v Poslanecké sněmovně. Například šéf klubu má možnost přerušit jednání pléna Senátu.“

Škromach povede ustavující schůzi a připraví volbu předsedy

Zdeněk Škromach z ČSSD vnímá to, že bude dočasně řídit Senát, jako čest:

„Víceméně to vnímám jako samozřejmě jako záležitost technickou. To znamená připravit ustavující schůzi a zvolit nového předsedu Senátu po těchto volbách.“

Šéf Senátu - po dobu asi tří týdnů na přelomu října a listopadu tedy i Zdeněk Škromach z ČSSD - může mít v některých případech i pravomoci prezidenta republiky.

Ze tří ministerských kandidátů do Senátu uspěl jediný

Číst článek

Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana ale jen za velmi specifických podmínek:

„První předpoklad je ten, že prezident republiky není ve funkci, nebo jí nemůže z vážných důvodů vykonávat. Potom jeho pravomoci přecházejí na předsedu vlády a předsedu Poslanecké sněmovny. Předsedovi Senátu náleží pouze jedna jediná pravomoc. A ta se týká vypisování voleb do Poslanecké sněmovny.“

Senát může vracet poslanecké sněmovně zákony, ale poslanci ho můžou přehlasovat. Když se ale mění Ústava, je potřeba souhlas obou komor parlamentu.

Senátoři s mandátem od roku 2014 | Foto: Český rozhlas

Rozložení politických sil v Senátu | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme