Na Středočeský kraj budou dohlížet nové policejní drony, mají i termokameru
Chráněnou krajinnou oblast Brdy budou hlídat policejní drony. První dva bezpilotní přístroje už policisté testují a mají na ně potřebná povolení. Drony mohou pořizovat záznam ve vysokém rozlišení a ve výbavě je termokamera.
„Pět set metrů je vzdálenost, na kterou bychom měli létat a abychom viděli pozici toho letadla a splnili jsme civilní předpisy,“ řekl Českému rozhlasu pilot Ondřej Smotlacha.
Jak létat s dronem legálně?
Záběry z policejního dronu mohou pilot a policisté sledovat na velkém monitoru online. „Propojení je realizováno optickým kabelem, zhruba stometrovým. Je to premiéra tohoto připojení. Tento dron je specifický v tom, že jeho optické senzory jsou umístěny uvnitř, většina ostatních dronů je má umístěné na podvěsu. Je to tedy extrémně odolné. Pokud tedy ten stroj spadne, tak hlavice se senzory se zachrání,“ popisuje Českému rozhlasu pilot.
Drony budou sloužit příbramské policii. „Budou využívány především k hlídkovým a monitorovacím letům. Budou létat v rámci spolupráce složek integrovaného záchranného systému, takže například s hasiči budou vyhledávat ohniska požáru, se záchrannou službou například lokalizace zraněného člověka, při pátracích akcí, ale samozřejmě i s pyrotechniky, protože ještě neustále probíhá sanace území, kdy je čištěno od munice. Další věcí je, že drony budou sloužit k dokumentaci a odhalování protiprávního jednání,“ popisuje účelovost dronů příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.
HD i termokamera a výdrž 40 minut
Drony se budou moci používat i v noci. Jsou totiž osazené HD kamerou a termokamerou. Navíc mají záchranný padákový systém. Každý dron vydrží létat 40 minut a má výměnné zdroje. Příbramská policie má celkem dva drony. Dron se sám umí vrátit na „základnu“ pokud zjistí, že mu dochází energie.
Pokuty za drony: 19 turistů muselo zaplatit za létání nad Hradem
Číst článek
„Z hlediska potřeb hasičského záchranného sboru vnímáme pořízení určitě pozitivně. Protože lokalita brdských lesů je poměrně komplikovaná na orientaci pro nás jako pro složky IZS, ale i pro návštěvníky. Lze předpokládat, že se nám tam někdo dříve nebo později ztratí. A dovedu si představit, že dron využijeme i v případě, že budeme hledat ohniska,“ řekl Českému rozhlasu Miloslav Hladík, zástupce ředitele hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.
Policisté mají celkem sedm pilotů, kteří umí drony ovládat. Počítá se s tím, že budou v provozu několikrát týdně.