Na Velehradě vyvrcholily cyrilometodějské oslavy, dorazilo přes 23 tisíc poutníků

Národní pouť a slavnostní mše dnes ukončily Dny lidí dobré vůle na slováckém Velehradě. Oslavy příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu sledovaly tisíce lidí. Obřad na zaplněném nádvoří tamní baziliky vedl kardinál Dominik Duka. Jeho celebrantem byl tradičně olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dny lidí dobré vůle a oslavy výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje pokračovaly na Velehradě slavnostní mší na nádvoří u baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje

Dny lidí dobré vůle a oslavy výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje pokračovaly na Velehradě slavnostní mší na nádvoří u baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje | Zdroj: ČTK

Podle arcibiskupa Jana Graubnera je setkání na Velehradě příležitostí připomenout si křesťanské hodnoty.

„U nás se v poslední době hodně mluví o křesťanských hodnotách, které si chceme uchovat. Trošku se bojíme, že to říkají ti, kteří mají jenom strach z kultur jiných náboženství. Ale my nejsme tolik ohrožení zvenčí, jako zevnitř. Protože křesťanské hodnoty nelze uchovávat v muzeu, v archívu na dálkovém uložišti dat, ale vznikají životem z evangelia,“ řekl.

Arcibiskup ocenil atmosféru setkání na Velehradě. „Jsem rád, že díky této atmosféře se tady vytvářejí vztahy, a to nejen mezi lidmi, kteří chodí do kostela, ale i dalšími příchozími,“ poznamenal. „Myslím, že bude více důvodů k naději při pohledu do budoucnosti,“ dodal.

Kardinál Dominik Duka ve svém kázání vyzval poutníky k pravdě, milosrdenství a pokoře. Připomněl také úlohu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje v dějinách církve i českého státu. V této souvislosti také poukázal na důležitou roli křtu Bořivoje a svaté Ludmily na Velké Moravě.

„Víme, že v celé naší historii, když šlo o otázky české státnosti, tak se odvolávali páni biskupové, ať to byl Daniel I., když žádal královskou korunu pro knížete Vladislava nebo biskup ze Schauenburku, když žádal císařskou korunu pro Přemysla Otakara II., na křest Bořivojův zde ne Velehradě,“ uvedl.

Poutníkům kardinál Duka také připomněl důležitost místa, kde se nacházejí. „Zde na Velehradě se v minulém století několikrát rozhodovalo o našem bytí a nebytí. Zde jsme se naučili, co znamená pravda, co znamená falešná propaganda, či lákavé sliby. Zde jsme se naučili komu věřit a koho odmítnout," uvedl ve svém kázání Duka.

Zavzpomínal také na svůj první pobyt na Velehradě. „Já jsem byl na Velehradě poprvé v roce 1968. Tady jsme viděli biskupský sbor a také opaty a další kněží, kteří vyšli z vězení. Tady se zrodilo dílo takzvané koncilní obnovy,“ dodal.

Podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka dorazilo letos na mši přes 23 tisíc poutníků, díky příjemnému počasí o něco více než loni. Dalších více než 15 tisíc lidí si nenechalo ujít pondělní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, který vynesl zhruba 1,4 milionu korun.

Ruční přepisování bible

V rámci Dnů lidí dobré vůle se uskutečnil i tradiční velehradský projekt - Ruční přepisování Bible. Přepisování Bible, jehož výstupem je takzvaný Velehradský rukopis, zahájilo před dvanácti lety České katolické biblické dílo a nyní v něm pokračuje Římskokatolická farnost Velehrad.

Opisovat může najednou šest lidí, pro děti pak byla připravena témata textů k výtvarnému zpracování.

Doposud byla přepsána větší polovina Starého zákona a také větší část zákona nového.

Nádvoří u baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje na Velehradě | Foto: ČTK

ČTK, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme