Na Vsetínsku začíná cvičení aktivních vojenských záloh Patrola 2011

Několik desítek vojenských záložníků dnes ráno vyrazilo do Vsetínských vrchů na tradiční cvičení takzvaného zimního přežití. V terénu se střetnou s jednotkami vojenské a státní policie. Cílem je trénink pro ostré vojenské nebo humanitární akce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček

Účastníky cvičení čeká více jak desetikilometrový pěší přesun z obce Hovězí, členitým terénem na vrch Vsacký cáp. Tam se utáboří a přes Bystřičku pak budou pokračovat k Valašskému Meziříčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl bojový instruktor a pořadatel cvičení Jan Kostelný z Valašského Meziříčí

Kromě strmých svahů a potoků se jim do cesty postaví policie a speciální pořádková jednotka Jihomoravského kraje. Úkolem patroly je projít nepozorovaně až do cíle, případně svoje pronásledovatele zajmout.

Kromě cvičení ale aktivní záložníci také pomáhají při různých katastrofách. „Aktivní zálohy mají za úkol hlavně ochranu objektů, které jsou důležité pro obranu státu, nebo kontrolu evakuovaných území,“ vysvětluje bojový instruktor a pořadatel cvičení Jan Kostelný z Valašského Meziříčí.

„Naši příslušníci už byli nasazeni jak na výpomoc při bleskových povodních 2009, také jsme pomáhali při živelní katastrofě v Tatrách, při tom velkém polomu. Je to různé, není to jen bojová záležitost aktivních záloh, ale je to ve směs pomoc nad rámec svých povinností obyvatelstvu,“ dodává instruktor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cvičení sleduje redaktor Českého rozhlasu Roman Verner

Členem aktivních záloh se podle Kostelného může stát kdokoli, kdo projde několika testy: „Osoba starší 18 let projde zdravotním vyšetřením, pak udělá fyzické testy a pak je přijata. Musí projít vyškovským výcvikem a pak se stane příslušníkem aktivním záloh Armády ČR.“

Díky výcviku je potom může armáda podle smlouvy povolat do takzvaných ostrých akcí.

Lenka Rafaelová, Michaela Vydrová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme