Národní ústav duševního zdraví má nového šéfa. Höschla vystřídal psychiatr Winkler

Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) povede osmatřicetiletý Petr Winkler. Do funkce ho v úterý jmenoval ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch. Winkler, který uspěl v otevřeném výběrovém řízení, se řízení ústavu ve středočeských Klecanech ujme ve středu, oznámilo v úterý ministerstvo zdravotnictví. Ve funkci nahradí psychiatra Cyrila Höschla, který rezignoval počátkem dubna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní ústav duševního zdraví

Národní ústav duševního zdraví | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Winkler působí v NÚDZ od roku 2011 na pozici vedoucího výzkumného pracovníka. Dříve svou praxi rozvíjel také v Psychiatrickém centru Praha, uvedlo ministerstvo.

Spát méně než sedm hodin je rizikové, ve spánku se mozek připravuje na bdělost, říká profesor Šonka

Číst článek

Podle ministra Vojtěcha by se měl nový ředitel zaměřit na naplňování reformy péče o duševní zdraví a na její metodickou a odbornou podporu.

„Zároveň je však nutné zajistit i další úkoly NÚDZ, především výzkum v oblasti neurověd a klinickou péči,“ uvedl Vojtěch. Zvláštní pozornost je podle ministra potřeba věnovat hospodaření organizace.

Petr Winkler vystudoval sociální politiku a sociální práci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a Institut psychiatrie, psychologie a neurovědy na londýnské King’s College.

Je členem rady sociální prevence v Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a rady Sekce prevence v Evropské psychiatrické asociaci.

Studie ukazuje, že u pětiny lidí má covid psychické následky. ‚Nestyďte se za ně,‘ nabádá psychiatr

Číst článek

Historie ústavu

NÚDZ vznikl v roce 2015 transformací z Psychiatrického centra Praha. Zaměřuje se na výzkum v oblasti neurobiologických mechanismů vedoucích k rozvoji nejzávažnějších duševních poruch, jako jsou schizofrenie, deprese, poruchy spánku, závislosti, demence a reakce na stres.

Věnuje se také vývoji a testování nových diagnostických a léčebných metod. Ústav vedl od jeho vzniku před šesti lety psychiatr Höschl, který počátkem letošního dubna na funkci rezignoval.

Při této příležitosti řekl, že k odchodu směřuje už několik let, ale byl několikrát požádán, aby dokončil některé úkoly. Höschl byl po rezignaci pověřen řízením NÚDZ do doby jmenování nového ředitele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme