Návrh zákona o celostátním referendu naráží na tvrdou kritiku

Vláda dostala na stůl pravidla pro vypisování celostátních referend. Připravila je vicepremiérka za Věci veřejné Karolína Peake. Návrh ústavního zákona a související změnu ústavy poslala Peake do připomínkového řízení s tím, že jde o úkol vyplývající z programového prohlášení kabinetu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volič vhazuje svůj lístek do urny ve volební místnosti na radnici v Krupce.

Volič vhazuje svůj lístek do urny ve volební místnosti na radnici v Krupce. | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Vedle žadatelů o referendum, kteří svůj návrh doplní 250.000 podpisy, má dostat možnost požádat o vypsání referenda i vláda. Pro vyhlášení všeobecného hlasování na přesné téma bude v obou případech třeba ústavní většiny sněmovny a Senátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrh zákona o celostátním referendu se hájila ve Světě o osmé vicepremiérka Karolína Peake

Peake počítá i s tím, že návrhy na referenda bude přezkoumávat Ústavní soud. Především to se nelíbí 1. místopředsedovi Senátu za ODS Přemyslu Sobotkovi:

„Podle mého názoru nejsme tradiční zemí referend jako Švýcarsko. Máme na úrovni městské nebo komunální referenda, na té celostátní je třeba dát jasné parametry celé záležitosti. Šokuje mě, že arbitrem má být Ústavní soud, protože ze zákona nemá právo vydávat předběžná rozhodnutí.“

Ministři z ODS a TOP 09 Alexandr Vondra a Jaromír Drábek zatím nechtěli návrh Karolíny Peake z Věcí veřejných ohledně nové možnosti vypisování celostátních referend komentovat. Seznámit se teprve chtějí s jeho podrobnostmi.

Naopak místopředseda opoziční ČSSD Jiří Dientsbier se k tomu pro Rádio Česko s ohledem na programové prohlášení vlády vyjádřil:

„Sociální demokracie dlouhodobě podporuje institut referenda. Naším cílem je, aby byl přijat ústavní zákon, který lidem na základě petice umožní,aby si vynutili vypsání referenda.“ Vadí mu, že by podle návrhu měl vypsání schvalovat ještě parlament.

Vicepremiérka Karolína Peake ve Světě o osmé prohlásila, že návrh je dán podobou koaliční smlouvy, výsledek kompromisu. Přezkoumávání Ústavním soudem označila za součást právního řádu.

Volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

„Zákon jde v tuto chvíli do meziresortního připomínkového řízení. V zájmu přijetí tohoto zákona jsem připravena i dělat kompromisy.“

Referendum by podle jejího názoru bylo užitečné u aktuálních problému. „Nikdy se však nemůže týkat otázek rozpočtových a daňových,“ připomněla Peake.

Komentátor z ČRo 6 Radko Kubičko poznamenal, že návrh vyhlášení referenda spíše komplikuje, než usnadňuje. „Nechápu, proč má vypsání schvalovat ještě parlament ústavní většinou. Protože i v tuto chvíli může parlament referendum ústavní většinou referendum vyhlásit.“

„V tomto smyslu je návrh podivný, protože umožňuje věci, které už umožněny jsou,“ připomněl Kubičko.

Milan Kopp, Dana Votýpková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme