Nejlepším filmem roku 2001 byl Švankmajerův Otesánek

Snímek režiséra Jana Švankmajera Otesánek získal ocenění Český lev v kategorii nejlepší film roku 2001. Tvůrci favorizovaného Tmavomodrého světa si z pražské Lucerny odnesli celkem pět Českých lvů, ze čtyř křišťálových sošek se při udílení cen radovali tvůrci snímku Babí léto. Režisér Otakar Vávra převzal ocenění za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český lev | Foto: Český lev

Tmavomodrý svět byl oceněn v kategoriích nejlepší režie (Jan Svěrák), nejlepší kamera (Vladimír Smutný), nejlepší hudba (Ondřej Soukup) a nejlepší střih (Alois Fišárek.) Současně se stal divácky nejúspěšnějším filmem loňského roku. Nominován byl celkem ve 12 kategoriích.

Snímek Vladimíra Michálka a Jiřího Hubače Babí léto u členů České filmové a televizní akademie bodoval v kategorii nejlepší scénář (Jiří Hubač) a v kategoriích hereckých výkonů. Stella Zázvorková si odnesla Českého lva za ženský herecký výkon v hlavní roli, Vlastimil Brodský za ztvárnění hlavní mužské role a Stanislav Zindulka za vedlejší mužskou roli.

Kromě ocenění za nejlepší film si vítězný Otesánek odnesl i Českého lva za nejlepší výtvarné ztvárnění (Jan a Eva Švankmajerovi). Rebelové Filipa Renče nejvíce zaujali v kategoriích nejlepší kostýmy ( Kateřina Mírová) a nejlepší zvuk (Radim Hladík jr., Otto Chlpek). Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli dostala Zuzana Kronerová, kterou diváci mohou vidět ve filmu Divoké včely.

Divácky nejúspěšnějším filmem je Tmavomodrý svět. Ten si ostatně odnesl i cenu filmových kritiků a cenu čtenářů časopisu Cinema. Filmový plakát se nejvíc líbil v případě filmu Otesánek - cenu si odnesla Eva Švankmajerová - a plyšového lva, což je kategorie nejhoršího filmu, si odnesl film Jak ukrást Dagmaru. Akademie udělila i cenu nejlepšímu zahraničnímu filmu. Tím byla letos Amélie z Montmartru.

O cenách Český lev rozhodovali členové České filmové a televizní akademie letos poprvé dvoukolově.

Jitka Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme