,Chybí nám personál.‘ Ředitel nemocnice u svaté Anny chce řešit nedostatek snížením kvality péče

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má problém. Chybí personál, a hlavně zdravotní sestry. Nemocnice proto omezuje provoz, a to včetně ambulancí. Personál se přesune ke covidovým lůžkům. „Jediná šance je snížit kvalitu péče,“ řekl Radiožurnálu ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák.

Rozhovor Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Některé zdravotní sestry jsou nemocné. Část, asi 60, je na ošetřování člena rodiny,“ řekl Vajdák o situaci ve Fakultní nemocnici svaté Anny | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Můžete popsat, jak vážná je u vás situace? O kolik covidových pacientů teď pečují vaši zdravotníci?
V současné době pečujeme o 108 covidových pacientů. Z toho je v kritickém stavu 39. Situace je dramatická v tom, že nemáme v této chvíli žádná volná lůžka na intenzivní péči.

Z toho důvodu, nejenomže pečujeme o covidové pacienty, se nám v tuto chvíli lůžka zahltila akutními infarkty, mozkovými příhodami a pořád probíhají onkologická operativa. Proto ta lůžka jsou aktuálně plná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s ředitelem brněnské nemocnice u svaté Anny

Co je příčinou nedostatku sester?
Příčinou je covid. Některé jsou nemocné. Část, asi 60, je na ošetřování člena rodiny. Situace opravdu je jiná oproti stavu během první a druhé vlny. Je jiná v tom, že předtím život ve státě byl trochu utlumen a nebylo tolik akutních případů.

Dále nám pomáhal i větší počet dobrovolníků, větší počet studentů zdravotních a vysokých škol a samozřejmě vojáci.

Kolik sester přesunete z ambulancí k lůžkům a kolik dalších lůžek tím můžete získat?
Sestry z ambulancí budou přesunuty spíš na lůžka standardní. Lůžka intenzivní péče nejsme schopni těmi sestrami vykrýt. U těch intenzivních lůžek pravděpodobně budeme schopni od pondělí uvolnit další lůžka.

Česko si bere za vzor Bavorsko, to hodlá ještě přitvrdit. Některé nemocnice už hlásí plnou kapacitu

Číst článek

Bude to ale spíš na úkor kvality. To znamená, že jedna sestra, která pečuje o jednoho pacienta, se bude muset starat o víc pacientů.

Zmínil jste vojáky a dobrovolníky. Jsou nějaké další cesty nebo možnosti, jak tuto situaci řešit?
Myslíme, že máme pořád šanci oslovit studenty škol, kteří u nás byli v první a druhé vlně. Co se týká dalších možností, tak nám nechybí stroje, nechybí umělé plicní ventilace, ale chybí nám lidé. Jediná šance je snížit kvalitu péče.

Co se omezí a jak se to konkrétně, když mluvíte o té snížené péči, dotkne pacientů? Kolik jste třeba museli odložit operací?
Od pondělí jedeme v covidovém režimu. Téměř jsme zastavili elektivní péči. Operujeme ambulantní a onkologické pacienty. Ošetřujeme i pacienty s infarkty a mozkovými příhodami. Operativa je snížená víc než na polovinu a tam ty možnosti další nejsou.

Hanka Shánělová, jar, pat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme