Stav postižení v Kyjově. Nemocnice hlásí pouze dvě volná lůžka na ARO, chybí kvalifikovaný personál

Ředitel kyjovské nemocnice na Hodonínsku Lubomír Wenzl dnes vyhlásil stav hromadného postižení osob. V praxi to znamená, že už se nemocnice téměř dostala do stavu, v němž se o pacienty na oddělení ARO, kteří potřebují plicní ventilaci, nemůže postarat odborně vyškolený lékař, sdělil mluvčí nemocnice Filip Zdražil.

Kyjov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Kyjově kromě lůžek chybí také dostatek kvalifikovaného personálu - ilustrační fotografie | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Původní kapacitu šesti lůžek ARO postupně kyjovská nemocnice rozšířila na 14, volná jsou jen dvě. Na nemocnici tak dopadla současná vlna covidu. Na vyhlášení stavu upozornil Deník N.

Ředitel Fakultní nemocnice Brno: Ochota lidí znovu se obětovat na covidových jednotkách je menší

Číst článek

„Ještě máme jako železnou rezervu naše původní ARO se šesti lůžky a starým vybavením, ale už by se o pacienty musel starat personál, který není primárně určený pro tuto péči,“ řekl Zdražil.

S ohledem na přibývání pozitivních případů a nových pacientů, kteří potřebují plicní ventilaci v těžkém stavu, je pravděpodobné, že kapacita lůžek bude velmi brzy vyčerpaná.

„Na základě těžké personální krize, která v Nemocnici Kyjov v současné době je, jsme se rozhodli společně s vedením nemocnice vyhlásit nouzový stav. Jeho hlavním důvodem je to, že hrozí, že nedostatek personálu bude znamenat, že o pacienty v těžkém stavu se bude muset starat i personál nevyškolený,“ popsal pro Radiožurnál primář Jiří Vyhnal.

O něco větší rezerva je na standardních lůžkách, ale i ta se pomalu tenčí. „Situaci řešíme s krajským koordinátorem,“ doplnil Zdražil.

Dokud to bude kapacitně možné, mohou si nemocnice mezi sebou pacienty předávat. Je to však na úkor neakutních výkonů, které už nemocnice na jižní Moravě postupně omezily a děje se tak i v jiných krajích.

Musíme vytvořit rezervu v nemocnicích, tvrdí Válek. Navrhuje omezení odkladných výkonů

Číst článek

První při současné vlně

Stav hromadného postižení je mimořádnou událostí, při níž zdravotnické zařízení kvůli nedostatku zdrojů už neposkytuje zdravotní péči odpovídající běžnému standardu v ČR. Při letošní jarní vlně tento stav vyhlásily jako první nemocnice v Pardubickém kraji na začátku března, pak následovaly další nemocnice v republice.

V nynější, podzimní vlně je kyjovská nemocnice první, která k tomu přistoupila.

Epidemie covidu v Česku zatím stále nabírá na síle, která je značná. Za pondělí bylo více než 14 tisíc pozitivních testů, což je za tento den v týdnu dosud rekordní počet. Na jižní Moravě je incidence za posledních sedm dnů 1255 případů na 100 tisíc obyvatel.

V nemocnicích je v celé republice přes 5400 lidí, kteří potřebují hospitalizaci a jejich počet dále bude růst. Nynější počet je nejvyšší od letošního 12. dubna. V nemocnicích s péčí pomáhají hasiči a vojáci. S koronavirem už v Česku zemřelo od loňského března přes 32 300 lidí, v posledních dnech počty úmrtí opět překročily stovku.

Štěpánka Kadlečková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme