Nemocnicím chybí peníze na slíbené vyšší výplaty zdravotníků

Nemocnice nemají peníze na slíbené zvýšení platů zdravotníků od příštího roku. O deset procent víc na výplatní pásce jim slibuje memorandum, které v únoru podepsaly lékařské odbory s ministrem Leošem Hegerem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní otevření nově zrekonstruované dětské části nemocnice Motol. | Foto: Filip Jandourek

Pokud slíbené peníze nedostanou, hrozí odbory ještě větším protestem, než byla akce Děkujeme, odcházíme. Zdravotní sestry totiž můžou zablokovat provoz některých oddělení minimálně stejně účinně jako lékaři.

Stovky milionů korun by potřebovala na zvýšení platů všem zdravotníkům například jedna z největších nemocnic – Všeobecná fakultní na Karlově náměstí v Praze. Její ředitelka Dana Jurásková Radiožurnálu řekla, že pokud nedostane peníze navíc, na vyšší výplaty nebude.

„Všeobecná fakultní nemocnice takové zvýšení platů nezvládne,“ řekla Jurásková. Před nedostatkem peněz už varovala také Asociace českých a moravských sester.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale stále věří, že se potřebné peníze najdou. Například tak, že si nemocnice přivydělají. „Plánujeme zavedení nadstandartů a rozšíření hotelových služeb,“ uvedl ministr.

Igor Maňour, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme