NK na poslední chvíli využila možnosti losování k výběru zhotovitele depozitáře

Od nového roku se už v Česku nebude losovat o to, která firma získá jakou zakázku. Shodli se na tom politici napříč stranami. Přesto se takzvané ‚losovačky‘ stále těší velké oblibě. Přitom jsou dlouhodobě kritizovány, protože ve výběrovém řízení nerozhoduje nabídka, ale většinou, v lepším případě, štěstí. Hospodářské noviny píší například o Národní knihovně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní knihovna v Praze, Klementinum.

Národní knihovna v Praze, Klementinum. | Foto: Filip Jandourek

Příspěvková organizace ministerstva kultury vybírá firmu, která by postavila nový depozitář v Hostivaři. Náklady by měly vyjít až na 300 milionů korun. O zhotovení stavby se může ucházet jen pět firem, které koncem června vylosoval počítač.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o losování v Národní knihovně

„Přihlásilo se 15 firem a my jsme potom rozhodli, vzhledem k tomu, že se jedná o investici ve výši 300 milionů a podmínky účasti jsou opravdu náročné, že je lepší jít cestou omezení počtu firem, které budou osloveny,“ vysvětluje ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm.

Veřejná soutěž byla dvoukolová, všech 15 firem podle Böhma splnilo kvalifikační kritéria a souhlasili s losováním. Pro toto losování se rozhodli kvůli času.

„Depozitář v Hostivaři by měl být postaven do června příštího roku. V zájmu toho, abychom vybrali zodpovědně a bez většího prodlení, sáhli jsme k institutu losování. Všichni účastníci toto měli v zadávacích podmínkách soutěže a znali to. A také nikdo z nich neprotestoval. Bylo to losování pomocí elektronického zařízení za účasti notáře,“ dodává šéf Národní knihovny Tomáš Böhm.

Kdyby vyhlásili výběrové řízení bez omezení, stavba depozitářů v Hostivaři by se podle něj protahovala a zpozdila by se také rekonstrukce barokního areálu Klementina, kde má knihovna své hlavní sídlo a jehož sklady jsou přeplněné k prasknutí.

Na havarijní stav barokního areálu dlouhodobě upozorňují především památkáři, protože je ohrožena statika této národní kulturní památky.

Michaela Vetešková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme