Novela občanského zákoníku postoupila do 2. čtení

Novela občanského zákoníku prošla ve sněmovně prvním čtením. Opozici se nepodařilo ji zamítnout, ani vrátit k přepracování. Ústavně právní výbor bude mít 90 dnů na to, aby našel takový kompromis, který by uspěl i u opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 26.4. 2011, ministři před hlasováním o nedůvěře vládě

Poslanecká sněmovna 26.4. 2011, ministři před hlasováním o nedůvěře vládě | Foto: Filip Jandourek

Kodex upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy. Klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osud novely občanského zákoníku sleduje ve sněmovně Milada Richterová

Norma, kterou připravovali odborníci deset let, znamená podle předkladatelů po mnoha letech rozchod z komunistickým právem. Dosud platný občanský zákoník prošel za poslední desetiletí řadou změn, stále ale vychází z normy vytvořené v polovině 60. let minulého století, tedy z komunistického práva.

„Chápu argumenty současné vládní koalici, že chce udělat definitivní tečku za tímto právním kodexem. My ji ale nevidíme jako nutnou,“ řekl Stanislav Grospič, místopředseda KSČM, která návrh nejvíce kritizovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič a Marek Benda z ODS v odpoledních Ozvěnách dne.

Podle Grospiče zpřetrhá nový zákoník nynější vazby a přinese právní nestabilitu: „Velkým problémem je to, že ruší zhruba 230 jiných právních předpisů, ale vláda nepředkládá promítnutí občanského zákoníku do jiných právních předpisů.“

Shoda nad kodexem?

Opoziční poslanci kritizují jak dílčí paragrafy, kterých je víc než tři tisíce, tak i způsob zpracování celého zákoníku. Podle poslance ODS Marka Bendy je ale naděje, že se shoda nad kodexem napříč politickým spektrem najde: „Myslím, že je možné dojít ke konsensu, uvidíme, jak budou námitky silně vznášeny.“

Benda také připomněl, že zavedení občanského zákoníku bylo vždycky složité. „Na druhou stranu všechny okolní postkomunistické země už to dokázaly, už mají nové civilní kodexy. Tvůrci tohoto kodexu znali nejen naše staré právo, ale znali velmi přesně i kodexy okolních zemí,“ řekl Marek Benda.

Už jen postup vlády při přípravě předlohy kritizoval místopředseda ustavně právního výboru za ČSSD Stanislav Křeček: „Máme před sebou nikoli původní text občanského zákoníku, který připravila expertní skupina vedená profesorem Eliášem, ale text, který byl velmi významně pozměněn touto vládní většinou.“

Na řadě je ústavně právní výbor

ČSSD se neúspěšně pokusila přerušit jednání o předloze na 120 dnů, v nichž mělo ministerstvo spravedlnosti zahrnout do kodexu různé připomínky. Opozice zákoník odmítá s tím, že je uspěchaný. Norma teď míří do ústavně právního výboru.

Jeho předsedkyně Karolína Peake z Věcí Veřejných doufá, že v něm bude dost prostoru a času na projednání všech výhrad:

„Byla bych ráda, abychom na ústavně právním výboru dali maximum času pro projednávání všech jak koncepčních, tak konkrétních připomínek. Abychom připravili takový pozměňovací návrh, který z toho občanského zákoníku udělá skutečný občanský zákoník - a nikoli trhací kalendář.“

Nově navržený kodex má platit od roku 2013.

Milan Kopp, Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme