Novým předsedou odborů Milan Štěch

Odborářským předákem se stal Milan Štěch. Dosavadní místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor byl jediným kandidátem a získal 96 procent hlasů. Na postu druhého muže odborů působil 8 let. Ve funkci nahradil odcházejícího Richarda Falbra, přezdívaného "táta pracujících". Falbr už o funkci neusiloval. V čele odborové centrály nenastaly žádné velké změny. Své funkce obhájili místopředsedové Jaroslav Zavadil a Zdeněk Málek. Novým mužem ve vedení konfederace se stal Pavel Skácelík, předseda krajské rady školských odborů v Pardubicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Štěch | Foto: René Volfík

Štěch po svém zvolení řekl, že odbory jsou podle jeho názoru "dobře zorganizované hnutí, které ví, co chce". Věří, že pokud odbory budou jasně a srozumitelně sdělovat veřejnosti, co chtějí, a budou nadále nositeli proreformních myšlenek, nemusí mít odboráři o své hnutí strach. Do budoucna je prý vyzbrojen trpělivostí a bude se snažit, aby do odborů přišli noví členové. Štěch chce usilovat o to, aby se odbory scelovaly a pod "dobrou střechu" ČMKOS se vrátily i svazy, které konfederaci v minulosti opustily.

Dosavadní předák Richard Falbr už být předsedou nechtěl. Odchází s pocitem, že odevzdává odbory v dobrém stavu. "Ty úkoly, které Konfederaci čekají, to jest vypořádat se s transformací, s přípravou na vstup do Evropské unie a s důsledky globalizace, naši lidé řešit umí. Podle mého soudu se vstupem do Evropské unie mnohé zjednoduší, protože věci, o které dnes musíme bojovat, budou v Evropské unii naprosto jasné, takže já jsem optimista."

Odstupující předseda Richard Falbr výsledky voleb přivítal s tím, že hlavním úkolem nového vedení bude udržet pozici odborů a přilákat mladé lidi. Bývalý odborový předák Radiožurnálu prozradil, co bude dělat. "Vemu si dalekohled a pojedu do jižních Čech a tam budu pozorovat hnízdění vodních ptáků." Po krátkém odpočinku se chce Richard Falbr vrátit do politiky. Zvažuje vstup do sociální demokracie a také další působení v Senátu, kde nyní zastupuje Mostecko.

Chování odborářů za Falbrovy éry ocenil včera šéf poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. "To, že naše země tímto obtížným transformačním obdobím prochází bez zásadních sociálních konfliktů, je nejen výsledkem politiky vlád, ale i odpovědné politiky vedení většiny odborových centrál." Také Miloš Zeman prohlásil: Úspěch české ekonomiky by nebyl možný bez odborů. Ty totiž podle premiéra v řadě případů podpořily nepopulární opatření. "Jsem rád, že se podařilo zastavit růst nezaměstnanosti, ale samozřejmě nejsem spokojen, že nezaměstnanost dosud příliš výrazně neklesá a myslím si, že je to úkol pro budoucí vládu."

Podle odcházejícího odborového předáka Richarda Falbra je Štěch nejschopnější z lidí ve vedení odborů. Po Falbrově boku pracoval dvě funkční období - 8 let. Dosavadní druhý muž centrály má podle tisku pověst člověka s levicovými názory a narozdíl od Falbra není takový pragmatik. Také je označován za člověka mnohem méně nápadného, ale v odborářských i politických kruzích respektovaného.

Pojítkem mezi oběma odborovými předáky je i společná lavice v senátu. Kombinace vysoké odborové funkce a mandátu senátora za ČSSD vyvolávala i u něj diskuze o střetu zájmů. Štěch tvrdil, že bude-li to nutné, dokáže hájit zájmy odborů proti sociální demokracii. Potvrzoval to i Falbr, podle kterého je Štěch citlivý vůči jakýmkoli krokům vlády, které by mohly vést ke zhoršení postavení pracujících a na některé sám upozornil.

48letý Milan Štěch začínal jako strojní zámečník, mistr a předseda odborů v českobudějovické Škodě. Pak pokračoval v odborovém svazu KOVO a v centrále odborů dosud působil jako její místopředseda.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme