Nucený správce chce revidovat všechny smlouvy VZP

Ministr zdravotnictví David Rath tvrdí, že Modrá šance stínového ministra za ODS Tomáše Julínka byla vytvořena za peníze Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ta uzavřela smlouvu s Pavlem Hruboněm, který se spolupodílel na vzniku Modré šance. ODS to popírá. Nucený správce Antonín Pečenka teď chce revidovat všechny smlouvy, které VZP uzavřela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Podle něj je v nich mnoho nesrovnalostí. "Vyskytují se úlety typu násobné smlouvy lékařům, tři úvazky, vyskytují se souběhy odborností - praktický lékař je současně rehabilitačním lékařem nebo nefrologem, a tak dále. Myslím, že ve 21. století to není třeba. Nepotřebujeme improvizovat, nejsme v rumunských horách," řekl nucený správce.

Ministr Rath má podezření, že pojišťovna financovala Modrou šanci stínového ministra Tomáše Julínka. Ředitelka VZP Jiřina Musílková uzavřela smlouvu o poskytování různých služeb s jistým Pavlem Hroboněm. David Rath se domnívá, že smlouva byla nevýhodná a nevhodná, protože ony služby mohla pojišťovna požadovat po svých zaměstnancích za standardní plat.

Hroboň je podle ministra Ratha spolupracovníkem senátora Julínka. "Tato věc mě plně opravňuje k domněnce, že i kniha senátora Julínka mohla být vydána na podkladě této smlouvy," prohlásil Rath.

To naprosto odmítá předseda ODS Mirek Topolánek. Tvrdí, že brožura s názvem Návrh reformy českého zdravotnictví není Modrou šancí a s ODS nesouvisí. Podle něho je Návrh reformy českého zdravotnictví produktem občanského sdružení, se kterým má Tomáš Julínek společné pouze to, že je jedním z expertů, kteří na této práci pracovali. "Ani ODS ani Všeobecná zdravotní pojišťovna tuto práci nefinancovaly," doplnil.

Občanští demokraté obviňují Rathovo ministerstvo, že účelově zfalšovalo zprávu o výsledku kontroly ve VZP, která byla bezprostředním podnětem pro uvalení nucené správy. Ve zprávě prý přibyly údaje o hospodaření VZP nebo o tom, že pojišťovna nevytváří rezervní fond. Své tvrzení ODS doložila kopií zápisu o předávání protokolu o výsledcích kontroly. O zfalšování zprávy se zmínila i ředitelka VZP. Premiér Paroubek naopak prohlásil, že dokument četl a nemyslí si, že by na něm bylo něco zfalšováno.

ODS hodlá navrhnout svolání mimořádné schůze sněmovny, která by se oprávněností nucené správy zabývala. Zároveň dají právníkům přezkoumat, jestli vyhlášení nucené správy nebyl trestný čin. Podle Topolánka je nucená správa nezodpovědná a zákonem nepodložená akce, na kterou doplatí občané jako pacienti i jako daňoví poplatníci.

David Rath tvrdí, že bezpečnost a stabilitu VZP garantuje stát. Proto prý není žádný důvod k odchodu k jiné pojišťovně. Podle Ratha by si tím lidé ani nepomohli, protože i ostatní pojišťovny, se kterými bude ministr jednat, také signalizují určité hospodářské problémy: "Teď bych lidem radil vyčkat, důvěřovat českému státu a vládě s tím, že máme schopnosti a potenciál situaci plně zvládnout."

Související příspěvky: Ministr Rath pohrozil ředitelce VZP Musílkové policií, David Rath zveřejnil smlouvu, která má dokazovat spolupráci ODS a VZP

Milada Richterová, Lucie Weissová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme