OBRAZEM: Česko slaví Den vítězství. Před 70 lety skončila 2. světová válka v Evropě

Česká republika si připomíná Den vítězství. Konec 2. světové války slaví většina Evropy právě 8. května, kdy měly hodinu před půlnocí utichnout zbraně na celé frontě. Na řadě míst Československa se ale bojovalo ještě několik dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historický tábor 46. pěšího pluku, který působil v Chomutově | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Na pražském Vítkově si dnes konec války v Evropě připomněli prezident, premiér, ministr obrany a náčelník armádního generálního štábu. Uctění památky obětí domácího protinacistického odboje se zase chystá v Praze na Klárově.

Prezident Miloš Zeman při příležitosti dnešního státního svátku a oslav 70. výročí konce druhé světové války povýšil na Pražském hradě dva současné generály a do generálské hodnosti jmenoval i dva plukovníky. Povýšení se dočkali také veteráni bojů druhé světové války.

Veteráni, vojáci a politici si na pražském Vítkově připomněli 70 let od konce 2. světové války, vrtulníky Mi-24 | Foto: ČTK

Taky v Městském parku v Chomutově lidé dnes a zítra slaví 70. výročí osvobození. Na místě stojí historické tábory německé, československé i sovětské armády. Představují se i dnešní vojáci se svou technikou a zbraněmi.

Návštěvníci oslav konce druhé světové války v Chomutově obdivují historickou i současnou vojenskou techniku | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Na chomutovských oslavách nechybí ani tábor Rudé armády | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Konec války si lidé připomínají i v pražských Dejvicích, kde stojí na Vítězném náměstí vagón, takzvaný dobytčák. Ten je součástí výstavy Paměť národa. Nevozí cestující, ale připomíná výročí konce války. Vagon na místo přivezlo sdružení Post Bellum.

Vlak Paměti národa v pražských Dejvicích | Foto: Jan Charvát

Konec 2. světové války si dnes připomínají lidé také v Českém Krumlově. Oslavy předznamenala už včerejší vernisáž výstavy nazvané Svět očima Ruth Hálové. Ta je jedním z Wintonových dětí a své obrazy vystavuje v českokrumlovské synagoze. Ode dneška pak mají českoslovenští váleční piloti na budově radnice v Českém Krumlově pamětní desku.

Polní lazaret Rudé armády, muži a ženy v uniformách nejrůznějších spojeneckých vojsk a uprostřed všeho sovětský tank T34 doslova obložený dětmi. Také Hradec Králové si dnes na náměstí Osvoboditelů připomíná Den vítězství. Mimochodem právě tam stával až do začátku 90. let jako pomník osvoboditelům tank stejného typu.

Týden oslav 70. výročí osvobození od německých okupantů pak dnes vrcholí v Otrokovicích. V rekreačním areálu Štěrkoviště připravilo město od čtrnácti hodin rozsáhlý vzpomínkový program. Návštěvníci můžou vidět výstavu vojenské historické techniky i přehlídku Českého červeného kříže. Sbory dobrovolných hasičů a záchranářů představí svou techniku. U příležitosti oslav konce 2. Světové války pak odhalili letci Vítězslavu Rosíkovi pamětní desku v Bzové u Bojkovic na Zlínsku.

Odhalení pěmětní desky letce Vítězslava Rosíka v Bzové na Zlínsku | Foto: Roman Verner

Představitelé měst na Vysočině si připomínali konec 2. světové války s předstihem. Věnce u památníků pokládali už včera třeba lidé z Telče a nedalekého Krahulčí nebo ve Velkém Meziříčí. Jedním z mála měst, které slaví právě v den osvobození a státní svátek, je Havlíčkův Brod.

Oslavy konce 2. světové války v Havlíčkově Brodě | Foto: Andrea Kratochvílová

Dnes a zítra se slaví 70. výročí osvobození Rokycan, město na demarkační linii. Tam se spojenci v Československu vůbec poprvé setkali. Demarkační linie měla zamezit smísení armád nebo nechtěnému střetu Rudé armády a armády Spojených států. Změnila se ale v politickou hranici.

Sovětské tanky dorazily do Prahy až 9. května. Jel s nimi mimo jiné také rozhlasový vůz. Například i Polná na Jihlavsku přivítala sovětské vojáky až den po oficiálním konci války, jak vypráví tamní pamětníci: „Sem přijeli 9., tak jako do Prahy.“

Poslední výstřely druhé světové války na československém území padly u Milína na Příbramsku, kde se jednotka SS vzdala až 12. května.

Osvobození českých zemí spojeneckými vojsky | Foto: Michal Jindra

Oslavy konce války v Praze měly i odvrácenou tvář, upozorňuje pamětnice

Číst článek

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme