Odboráři táhnou do ulic proti reformě a nezaměstnanosti
Největší demonstraci od listopadových událostí v roce 1989 slibují na dnešek odboráři v Ostravě. Až deset tisíc lidí hodlá protestovat proti nezaměstnanosti a reformě veřejných financí. "Už nemůžeme být zticha, protože situace je velmi vážná," alarmuje odboráře místopředseda svazu KOVO Josef Středula.
Ostravské Masarykovo náměstí v 15 hodin zaplní zástupci a příznivci všech odborových svazů z celé republiky, ale i Slovenska. Podle Josefa Středuly má "demonstrace proti nezaměstnanosti" přimět vládu k řešení současného stavu na severní Moravě a ve Slezsku.
"Nelíbí se nám nejenom to, co s děje v podnicích, kde se ještě pracuje, ale nelíbí se nám i to, že se netvoří nová pracovní místa, že tady nekončí strategičtí investoři a pokud, tak jich je velmi málo. Velikost účasti na demonstraci bude rozhodujícím prvkem, jak moc budou lidé v této zemi bráni," prohlašuje Středula.
Na akci se svými projevy vystoupí mimo jiné předseda regionální tripartity a vládní zmocněnec Vítězslav Zamarský, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch a hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.
Pořádek ve městě by podle šéfa regionální odborové rady Jana Sábela akce neměla ohrozit. "Doufám, že nenaděláme Ostravě škody a že se demonstranti budou chovat slušně, ale důrazně a tvrdě," slibuje. Na celý průběh asi hodinové demonstrace bude dohlížet několik desítek policistů.
Vláda chce ušetřit během příštích tří let 200 miliard korun na straně výdajů. Největší úspory má přinést pomalejší valorizace penzí a pomalejší růst mezd zaměstnanců veřejného sektoru. To se však nelíbí odborářům, kteří nesouhlasí ani s dalšími plánovanými škrty v sociálních výdajích či s důchodovou reformou.
Odbory naopak volají po vyšším zdanění podnikání a nadprůměrných příjmů a po vyšších odvodech zaměstnavatelů do sociálního systému. Večer se odboráři hájící zájmy zaměstnanců veřejného sektoru setkají na ministerstvu financí se zástupci kabinetu.