Odešel dobrovolně, brání se šéfinspektor. Odstavený náměstek tvrdí, že byl politicky nepřijatelný
Ředitel GIBS Michal Murín v písemném vyjádření odmítl spojování personálních změn ve vedení inspekce s politikou. Zdůraznil, že inspekce je přísně apolitickou organizací. Jeden z bývalých náměstků GIBS Roman Ševčík totiž Zpravodajskému webu Českého rozhlasu řekl, že mu údajně Murín naznačil jeho politickou nepřijatelnost. Inspekce ani Murín přitom věc původně nechtěli komentovat. Ševčík je prý ochotný detaily prozradit sněmovnímu Výboru pro bezpečnost nebo komisi pro kontrolu GIBS.
Roman Ševčík byl až do konce letošního února náměstek Generální inspekce bezpečnostních sborů. „V podstatě mi bylo současným ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů řečeno, že jsem politicky nepřijatelný,“ řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Ševčík.
„S překvapením jsem se dozvěděl, že jsem měl sdělit již bývalému náměstkovi panu Romanu Ševčíkovi, že je politicky nepřijatelný. Upozorňuji na to, že Generální inspekce bezpečnostních sborů je přísně apolitickou organizací, podobně jako všechny ostatní bezpečnostní sbory v České republice,“ reagoval v prohlášení Michal Murín.
„Předpokládám, že jsem byl jmenován do funkce ředitele s očekáváním, že naplním svou představu o fungování Generální inspekce bezpečnostních sborů a obnovím její akceschopnost a důvěru v očích nejširší veřejnosti. V této souvislosti jsem provedl následnou reorganizaci spojenou s rozsáhlou výměnou řady funkcionářů. Připomínám, že pan Ševčík podal žádost o uvolnění z funkce náměstka sám a dobrovolně,“ uvedl Murín a dodal:
„Pokud si čtu jeho dnešní vyjádření, tak vidím, že jsem se rozhodl správně, když jsem žádosti vyhověl.“
Murín tak ovšem v prohlášení jednoznačně nepopřel, že by ona inkriminovaná slova Ševčíkovi řekl.
Bývalý náměstek generální inspekce promluvil: Bylo mi řečeno, že jsem politicky nepřijatelný
Číst článek
Ševčíka k otevřenému vystoupení podle všeho inspiroval Robert Šlachta, podle něhož reorganizace elitních útvarů měla jediný cíl – odstranit jej z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).
Šlachta včera společně se šéfem ostravské expozitury ÚOOZ Jiřím Komárkem dorazili na zasedání sněmovního Výboru pro bezpečnost, kde chtěli oba mluvit o možném propojení policie a zločinu.
Výbor ovšem neschválil program dnešního jednání. Členové výboru neodsouhlasili ani debatu o zřízení vyšetřovací komise. Zasedání tak skončilo, aniž se Šlachta, Komárek a olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan dostali ke slovu.